Reklama

Reklama

Znamy nazwiska najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry

Prokuratura poinformowała, kto będzie piastować kluczowe stanowiska w prokuratorze rządzonej przez Zbigniewa Ziobrę. Zastępcami Prokuratora Generalnego będą Marek Pasionek, Krzysztof Sierak, Robert Hernand i Dariusz Gabrel (IPN). Funkcję Prokuratora Krajowego obejmie z kolei Bogdan Święczkowski.

Bogdan Święczkowski jest prokuratorem krajowym w randze zastępcy Prokuratora Generalnego, a pozostali zastępcy Zbigniewa Ziobry w pionie prokuratorskim to Marek Pasionek, Krzysztof Sierak, Robert Hernand i Dariusz Gabrel - podano we wtorek na stronach Prokuratury Krajowej.

Zgodnie z prawem zastępców Prokuratora Generalnego powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej premier, na wniosek szefa PG, po zaopiniowaniu przez prezydenta. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro nie ujawniał dotąd, o czyje powołanie wnosił do premier Beaty Szydło.

Reklama

We wtorek na stronie Prokuratury Krajowej podano, że premier powołała - z dniem 7 marca - czterech zastępców Prokuratora Generalnego.

Poinformowano, że prokuratorem krajowym, czyli pierwszym zastępcą PG, został Bogdan Święczkowski, dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości, który współtworzył zmiany w przepisach łączące na powrót prokuraturę z rządem. Pochodzący z Sosnowca 46-letni Święczkowski jest prokuratorem, za rządów PiS w latach 2005-07 zajmował już funkcje w kierownictwie prokuratury, a w latach 2006-07 był szefem ABW. 6 lat temu bez powodzenia kandydował na Prokuratora Generalnego.

Wiceprokuratorem generalnym ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji został 55-letni Marek Pasionek, prokurator pochodzący z Gliwic. Za rządów PiS w latach 2005-07 był podsekretarzem stanu w kancelariach premierów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Był tam współpracownikiem ministra-koordynatora służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna. Później oddelegowany do prokuratury wojskowej, przez pewien czas nadzorował śledztwo smoleńskie.

Media donosiły, że Pasionek ma nadzorować pion wojskowy w prokuraturze. Dotychczasowy szef NPW prokurator płk Jerzy Artymiak odchodzi w stan spoczynku, ale nie został dotąd odwołany przez prezydenta - nowa ustawa o prokuraturze przewiduje, że prokuratura wojskowa zostanie zlikwidowana 4 kwietnia.

Na zastępcę PG powołany został także dotychczasowy zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand (dotąd nadzorował w PG pion ds. konstytucyjnych i występował przed Trybunałem Konstytucyjnym). Wiceprokuratorem generalnym został też prok. Krzysztof Sierak (zajmujący wysokie funkcje w Prokuraturze Krajowej także przed 10 laty).

Piątym zastępcą PG jest Dariusz Gabrel, który pełni funkcję szefa pionu śledczego IPN - podano na stronie PK.

Zmiany w prokuraturze

Zmiany w prokuraturze wiążą się z reformą polegającą m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. 

Przypomnijmy, że od 4 marca funkcję ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego pełni Zbigniew Ziobro. 

Sejm i Senat obie ustawy - nowe Prawo o prokuraturze i przepisy wprowadzające to prawo - przyjęły w końcu stycznia. Projekty formalnie zostały zgłoszone jako poselskie przez posłów PiS. Prezydent Andrzej Duda podpisał je 12 lutego. "Zdaniem prezydenta to rozwiązanie powinno się przyczynić do zwiększenia skuteczności działań państwa w ochronie obywateli" - informowała wtedy Kancelaria Prezydenta.

Prokurator Generalny ma prawo do bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawania zarządzeń, wytycznych i poleceń. PG może też zwrócić się do odpowiednich służb o przeprowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych, jeżeli są w związku z toczącym się śledztwem. PG może też "w szczególnie uzasadnionych wypadkach" znosić klauzule tajności nałożone przez inne instytucje (obecnie tylko wytwórca tajnego materiału może uchylić klauzulę, którą nałożył).

Jawność postępowań dyscyplinarnych i oświadczeń majątkowych

W miejsce Prokuratury Generalnej powołano Prokuraturę Krajową; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. 

W Prokuraturze Krajowej będą prowadzone śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym" - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny. Na poziomie PK funkcjonować też będzie Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".

Ustawa znosi obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. 

Krajową Radę Prokuratury zastąpiła - złożona wyłącznie z prokuratorów - Krajowa Rada Prokuratorów przy PG. Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne będą jawne. Jawne są też prokuratorskie oświadczenia majątkowe.

W ustawie zawarto też przepis, który upoważnia Prokuratora Generalnego do ujawniania informacji z postępowań nie tylko organom państwa, ale też "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" innym osobom.

"Jeżeli zaistnieje potrzeba przekazania informacji z toczącego się postępowania, np. o przygotowywanym akcie terroru, o którym prokurator dowie się w toku śledztwa, to w chwili obecnej - to jest błąd zapewne niezamierzony, ale taki został wprowadzony w 2009 r. - żaden prokurator nie ma prawa przekazać tej informacji np. oficerowi łącznikowemu FBI czy innej zaprzyjaźnionej służbie" - uzasadniał potrzebę takiego rozwiązania wiceminister sprawiedliwości Bogdan Święczkowski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne