Reklama

Reklama

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Piotr Prusinowski i Małgorzata Manowska z nowymi zadaniami

​Prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Piotra Prusinowskiego na prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego - przekazał w czwartek rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski. Jednocześnie I prezes SN Małgorzata Manowska została pełniącą obowiązki prezesa Izby Cywilnej.

W poniedziałek zakończyły się kadencje dotychczasowych prezesów Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefa Iwulskiego. W drugiej połowie kwietnia zgromadzenie sędziów Izby Pracy SN wyłoniło troje kandydatów na nowego prezesa Izby. Zostali nimi sędziowie: Bohdan Bieniek, Jolanta Frańczak i Piotr Prusinowski. Zostali oni przedstawieni prezydentowi.

Z kolei w końcu czerwca zgromadzenie sędziów Izby Cywilnej miało wyłonić trzech kandydatów na stanowisko nowego prezesa tej Izby. Jednak zgromadzenie przegłosowało wniosek o odroczenie posiedzenia "do czasu zakończenia postępowań toczących się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE".

"Pragnę wyrazić zażenowanie faktem podjęcia 29 czerwca br. przez Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej SN, zwołane w celu wyłonienia kandydatów na stanowisko Prezesa SN kierującego jej pracami, decyzji o odroczeniu posiedzenia" - napisała wtedy I prezes SN Małgorzata Manowska.

Reklama

Małgorzata Manowska p.o. prezesa Izby Cywilnej SN

Zgodnie z ustawą o SN, prezes tego sądu kierujący pracami danej Izby "jest powoływany przez Prezydenta RP, po zasięgnięciu opinii I prezesa SN, na trzyletnią kadencję spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów izby SN i może zostać ponownie powołany tylko dwukrotnie". 

"Osoba powołana na stanowisko prezesa SN może zajmować to stanowisko tylko do czasu przejścia w stan spoczynku, przeniesienia w stan spoczynku albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego SN" - stanowi ustawa.

Natomiast, jeśli kandydaci na stanowisko prezesa Izby nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, prezydent powierza wykonywanie obowiązków prezesa wskazanemu przez siebie sędziemu tej Izby.
SN przypomniał w komunikacie, że sędzia Zawistowski pełnił funkcję prezesa Izby Cywilnej od 30 sierpnia 2016 r., z kolei sędzia Iwulski pełnił funkcję prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych od 18 sierpnia 2016 r. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje