Reklama

Reklama

Zmiany w ordynacji wyborczej. Paweł Kukiz: We wrześniu ruszy zespół

Zespół pracujący nad zmianami w ordynacji wyborczej ma ruszyć we wrześniu. - Celem prac zespołu będzie wypracowanie takich rozwiązań, które nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu RP - poinformował Paweł Kukiz.

Powstanie sejmowego zespołu ds. zmian w ordynacji wyborczej zostało zapisane jako postulat Kukiz'15 w porozumieniu programowym, które ugrupowanie muzyka podpisało na przełomie maja i czerwca z Prawem i Sprawiedliwością.

- Prace tego zespołu ruszą we wrześniu - przekazał Kukiz. - Zaproszenia do udziału w zespole zostaną wysłane do wszystkich opcji politycznych - dodał.

"Ordynacja kompromisu"

Jak podkreśla muzyk, "już dziś mamy opinię Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 31 maja 2019 roku, gdzie PKW stwierdza, że Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości indywidualnego ubiegania się o mandat posła".

Reklama

- I to będzie podstawowym kierunkiem działania tego zespołu, aby wypracować takie przepisy, aby każdy obywatel Rzeczypospolitej miał równe prawa w zakresie skorzystania ze swojego indywidualnego, biernego prawa wyborczego, a nie tylko członkowie partii politycznej - mówił Kukiz.

- To nie ma być ordynacja Kukiza, to ma być ordynacja kompromisu wypracowana przez zespół - podkreślił lider Kukiz'15.

W czasie rozmów między Kukizem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim muzyk przypominał, że PiS w 2006 roku zgłosiło projekt nowej ordynacji wyborczej, który zakładał wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich w wyborach do Sejmu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama