Reklama

Reklama

Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Andrzej Duda odwoła szefa biura

We wtorek prezydent Andrzej Duda ma dokonać zmian w swojej kancelarii. Z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej ma zostać odwołany Krzysztof Szczerski. Poinformował o tym m.in. Marcin Kędryna, który napisał, że w niedzielę "odbierał z lotniska następcę prof. Szczerskiego".

W czerwcu szef MSZ Zbigniew Rau wręczył Krzysztofowi Szczerskiemu nominację na funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ. Szczerski przekazał wówczas, że obowiązki ambasadora w Nowym Jorku chce objąć w połowie sierpnia. Prezydencki minister powiedział wtedy również, że na połowę lipca prezydent Andrzej Duda planuje formalne zmiany personalne w KPRP.

O nadchodzącej zmianie poinformował na swoim blogu Marcin Kędryna, były szef biura prasowego prezydenta. "Pojechałem na Okęcie, (...) Odbierałem następcę prof. Szczerskiego. Kto wie - ten wie, kto nie wie - dowie się za dni parę. W każdym razie trochę mi żal, że już nie pracuję, bo współpraca by mogła być bardzo interesująca" - napisał 11 lipca.

Reklama

ZOBACZ ostatni wywiad z Marcinem Kędryną na stanowisku szefa biura prasowego Kancelarii Prezydenta. - Dostałem na Nowogrodzkiej krzesło i kabel do internetu - mówił wówczas w rozmowie #BezUników Piotra Witwickiego.

Ambasador w miejsce Szczerskiego

Według nieoficjalnych informacji PAP miejsce Szczerskiego ma zająć ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch.

Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety "Dziennik". Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych; brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem - ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama