Reklama

Reklama

Zmiany dla jeżdżących na hulajnogach elektrycznych. Mandaty nałoży straż miejska

Od poniedziałku strażnicy miejscy i gminni mogą nakładać mandaty za wykroczenia, które popełniają użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Nowo wprowadzone przepisy obowiązują również rowerzystów. Aby uniknąć finansowej kary, trzeba wiedzieć m.in., kiedy można korzystać z chodnika i z jaką maksymalną prędkością poruszać się po nim.

Przepisy dotyczące zasad jazdy na hulajnogach elektrycznych uregulowano w maju. Zgodnie z prawem, użytkownik takiego jednośladu musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Jeśli jednak brakuje drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jadący na hulajnodze może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Mimo to nie może on jednak przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi albo pasa ruchu dla rowerów Jednak trzeba tam jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa przechodniom i nie utrudniać im ruchu.

Reklama

Zmiana przepisów, która weszła w życie w poniedziałek, pozwala straży miejskiej i gminnej karać także rowerzystów, jeśli ci np. przekroczą prędkość.

Będzie mandat, gdy kierujący hulajnogą nie przepuści pieszego na chodniku

Obecnie do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Pełnoletni nie muszą mieć takiego dokumentu. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

ZOBACZ: Durczok w końcu się zdecydował! Wielka zmiana w życiu dziennikarza

Pojawiły się również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem wspomagającym ruch (m.in. deskorolką lub wrotkami) chodnikiem lub drogą dla pieszych. Mandat jest nakładany, jeśli użytkownik np. e-hulajnogi będzie jechał szybciej niż wynosi prędkość pieszego lub gdy nie ustąpi mu pierwszeństwa.

Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje