Reklama

Reklama

Zmarła Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, współautorka "Matysiaków"

Dżennet Połtorzycka-Stampf'l odeszła w czwartek. Miała 95 lat. O śmierci współautorki powieści radiowej "Matysiakowie" poinformowało w Polskie Radio 24.

"Był to przede wszystkim bardzo dobry, ciepły, życzliwy człowiek. Lubiła słuchać, ale lubiła też opowiadać" - powiedział w piątek na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz i dramaturg Janusz Adam Dziewiątkowski.

Przypomniał, że przeżyła Powstanie Warszawskie. "Całą okupację przecież spędziła Warszawie" - dodał.

"Myślę, że była to osoba, która była zaangażowana w pomoc innym. Kochała zwierzęta" - podkreślił Dziewiątkowski.   

Urodziła się 29 sierpnia 1924 r. w Warszawie. Ukończyła Wydział Filozoficzno-Społeczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała m.in. w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", była redaktorką m.in. "Ani z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery.

Reklama

Działała na rzecz zwierząt

Od 1960 r. współtworzyła - z Jerzym Janickim i Władysławem Żesławskim, a potem z Januszem Adam Dziewiątkowskim - powieść radiową "Matysiakowie". W 2011 r. została nagrodzona honorowym Złotym Mikrofonem za całokształt swojej pracy.

Przez lata aktywnie działała w organizacjach pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody i zwierząt; pracowała w Lidzie Ochrony Przyrody Warszawa-Południe oraz w Zarządzie Fundacji ANIMALS, z ramienia której przedłożyła Sejmowi projekt Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, była odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1996) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego orderu (2001). Otrzymała też Nagrodę miasta stołecznego Warszawy dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy (2010).

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje