Reklama

Reklama

Zmarł wybitny historyk sztuki prof. Wiesław Juszczak

"18 lutego 2021 roku w wieku 88 lat, zmarł Profesor Wiesław Juszczak, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk" - napisano na Facebooku Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak przypomniano, "prof. dr hab. Wiesław Juszczak (ur. 1932), emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, był jednym z najwybitniejszych polskich historyków sztuki, Mentorem, Przyjacielem i Wychowawcą wielu pokoleń historyków sztuki, filozofów, literaturoznawców i filmoznawców, promotorem ponad 50 prac doktorskich".

Reklama

"Z Instytutem Historii Sztuki UW związany był od czasu swoich studiów magisterskich i doktorskich, zawodowo - od 1985 r. W 1976 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w Instytucie Sztuki PAN, gdzie pracował od 1961 r. Był także wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego" - napisano.

"Wychował pokolenia polskich humanistów"

We wpisie podkreślono, że prof. Juszczak "był autorem kilkunastu monografii dotyczących europejskiej historii sztuki i teorii sztuki XVIII-XIX wieku, greckiej filozofii sztuki, dziejów i teorii ornamentu, historii filmu". "Jego przełomowe dzieła poświęcone malarstwu polskiego i europejskiego modernizmu, a także filozofii sztuki należą dziś do kanonu lektur, na których wychowały się pokolenia polskich humanistów. Był również wielkim znawcą i tłumaczem literatury anglojęzycznej" - czytamy we wpisie.

Jak przypomniano, "za swoje wybitne osiągnięcia naukowe i w dziedzinie kultury Profesor Wiesław Juszczak był wielokrotnie odznaczany najwyższymi nagrodami państwowymi i naukowymi". "Ogromny naukowy i dydaktyczny wymiar dzieła Profesora Wiesława Juszczaka został w szczególny sposób uhonorowany przez Uniwersytet Warszawski, na którym w 2013 r. odbyła się uroczystość odnowienia jego doktoratu" - napisano.

"Z ogromnym żalem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Wiesława Juszczaka - uczonego od sześćdziesięciu lat związanego z Instytutem Sztuki PAN" - napisano na Fb Instytut Sztuki PAN.

Przypomniano, że był "wybitnym historykiem, teoretykiem i filozofem sztuki, tłumaczem, znawcą literatury, filmu, baletu i muzyki". "Niepodobny do nikogo i niezgodny z codziennością. Wytworny i oryginalny we wszystkim co robił, co myślał i jak myślał. Mądry i dobry" - czytamy we wpisie.

Uczył, że sztuka prowadzi ku granicom poznawalnego

"Uczył, że sztuka prowadzi ku granicom poznawalnego i niepojętego, że po to istnieje - od malowideł w jaskiniach i misteriów starożytnej Grecji po filmy Wernera Herzoga" - podkreślono.

Zaznaczono, że "będąc niezwykłym erudytą i świetnym fachowcem", prof. Wiesław Juszczak "nie ufał 'narzędziom naukowego warsztatu' i możliwościom 'racjonalnej wiwisekcji'".

"Te wszystkie wyuczone metody nie mogą przecież zastąpić gotowości i otwarcia na przyjęcie epifanicznego błysku, 'jakim darzy nas sztuka'. Ów błysk, który się zdarza tylko niekiedy, stanowi odbicie twórczego napięcia w akcie kreacji. Wobec niego - twierdził Juszczak - 'śmierć jest naprawdę czymś niewiarygodnym. Nie strasznym nawet, nieodrażającym, niewiarygodnym po prostu, nierzeczywistym wobec rzeczywistości sztuki'" - przypomniano we wpisie na Fb IS PAN.

Wyrazy żalu wyraził Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (OW SPP). "Nasz kolega. Wybitny historyk sztuki, tłumacz, autor kultowej książki o 'Postimpresjonistach'" - czytamy we wpisie OW SPP na Facebooku.

Życiorys Profesora

Wiesław Juszczak urodził się 26 czerwca 1932 r. w Warszawie. Był absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1955 r. ukończył Uniwersytet Warszawski, a w 1962 r. na tej uczelni zdobył tytuł doktorski. W latach 1962-63 odbywał staż w Courtauld Institute of Art w Londynie. W 1976 r. habilitował się w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. W 1987 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a 5 lat później - zwyczajnego. Od 1961 r. był pracownikiem Instytutu Sztuki PAN, a od 1985 r. - Instytutu Historii Sztuki UW.

Do jego najważniejszych publikacji należą: "Fragmenty. Szkice z teorii i filozofii sztuki" (1995), "Postimpresjoniści" (1972), "Malarstwo polskie. Modernizm" (1977), "Wojtkiewicz i nowa sztuka" (1965 i 2000), "Fakty i wyobraźnia" (1979), "Zasłona w rajskie ptaki" (1981 i 2004), "Realność bogów" (2002), "Wędrówka do źródeł" (2009), "Archeologia mitu", t. 1 i 2 (2012), "Ekfraza poetycka w antycznej Grecji (przykłady wybrane)" (2012), "Poeta i mit" (2014).

W 2010 r. prof. Juszczak odebrał Nagrodę im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, przyznawaną przez PEN Club Polska.

Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1999 r.) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2014 r.). W 2012 r. odznaczono go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje