Reklama

Reklama

Zmarł Władysław Foltyn, były więzień Auschwitz

W wieku 89 lat zmarł Władysław Foltyn, oświęcimianin, który pomagał więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, a następnie został w nim osadzony - dowiedziała się w niedzielę PAP od historyka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dra Adama Cyry.

Władysław Foltyn urodził się 23 listopada 1923 r. w Dworach koło Oświęcimia. - Jego rodzina podczas okupacji niemieckiej była zaangażowana w akcję niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz. Wraz z bratem Józefem był przymusowo zatrudniony na terenie przyobozowym jako pracownik cywilnej niemieckiej firmy "Kluge  - poinformował Cyra.

"Foltyn był naocznym świadkiem największej masowej egzekucji"

Reklama

Foltyn był naocznym świadkiem największej masowej egzekucji. 22 listopada 1940 r. Niemcy rozstrzelali w żwirowni, położonej tuż obok obozu Auschwitz, 40. Polaków. Jak podkreślił historyk był to odwet za działalność ruchu oporu na Śląsku. Ofiary przywieziono z Katowic. Wydarzenie to zapoczątkowało masowe rozstrzeliwania w KL Auschwitz.

- Niemcy dokonali mordu w głębokim dole, który powstał jeszcze przed wojną. Wydobywano w nim żwir. Współcześnie nie ma po nim śladu. Teren, na którym się znajdował, jest położony w obrębie istniejącej do niedawna bazy PKS, która obecnie należy do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - powiedział dr Cyra.

Pomagał więźniom Auschwitz i pośredniczył w ich nielegalnej korespondencji

Władysław Foltyn pomagał więźniom Auschwitz i pośredniczył w ich nielegalnej korespondencji. Historyk podał, że na przełomie 1942 i 1943 r. za kontakty z nimi został aresztowany i osadzony w areszcie obozowym w bloku nr 11. Trafił do celi nr 18, w której śmiercią głodową zginął ojciec Maksymilian Kolbe. - Po kilkutygodniowym śledztwie zwolniono go z obozu. Został wysłany na przymusowe roboty w głąb Rzeszy - powiedział dr Cyra.

Po zakończeniu wojny wrócił do Oświęcimia. Sowieccy żołnierze zamknęli go na krótko w tej samej celi, w której więziło go w latach wojny obozowe gestapo.

Władysław Foltyn za pomoc więźniom został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po wojnie dzielił się wspomnieniami z młodzieżą. Często się z nią spotykał. Był członkiem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.

Władysław Foltyn odszedł 30 sierpnia. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek. Spocznie w Oświęcimiu.

Dowiedz się więcej na temat: zmarły | pogrzeb | nie żyje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne