Reklama

Reklama

Zmarł wieloletni dyrektor CSW Wojciech Krukowski

Nie żyje wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Wojciech Krukowski - poinformował w sobotę rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński.

Krukowski (ur. 1944 r.) kierował Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski w Warszawie od 1990 r.; w 2009 r. zdecydował się odejść na emeryturę. - Moja kadencja bardzo się wydłużyła, nie planowałem tak długiego zajmowania tej funkcji. Jednak poczucie, że nie zrobiłem wszystkiego, co planowałem, powodowało, że postanawiałem zostać rok, potem kolejny i następny  - tłumaczył wówczas.

Reklama

Przed odejściem z CSW został odznaczony przez ministra kultury medalem Gloria Artis.

Na emeryturze poświęcił się działalności grupy teatralnej Akademia Ruchu, którą sam założył w 1973 r. Pozostawał jej reżyserem i dyrektorem artystycznym do końca życia. Akademia Ruchu działa na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu.

Krukowski w 1970 r. ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. był zaangażowany w ruch kultury niezależnej. W 1987 r. stworzył magazyn artystyczny "Obieg", którego początkowo był współredaktorem.

W CSW był kuratorem wielu wystaw, m.in. wystawy międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej.

Krukowskiego na stanowisku szefa CSW zastąpił włoski kurator i krytyk sztuki Fabio Cavallucci, który w 2010 r. zwyciężył w międzynarodowym konkursie na to stanowisko.

Dowiedz się więcej na temat: nie żyje | zgon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje