Reklama

Reklama

Zmarł ostatni kolega z klasy Karola Wojtyły

We wtorek, w wieku 100 lat, zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni kolega z klasy maturalnej Karola Wojtyły. Informację podał lokalny portal informacyjny wadowice24.pl.

"Eugeniusz Mróz zmarł we wtorek rano w swoim mieszkaniu w domu pomocy społecznej 'Anna' w Krapkowicach. W marcu tego roku w tym ośrodku obchodził setną rocznicę swoich urodzin. Odszedł w spokoju, nie cierpiał. W ostatnich dniach czuł się już bardzo słabo" - podał portal.

Reklama

Informację potwierdził wadowicki magistrat.

Honorowy Obywatel

Eugeniusz Mróz urodził się 14 marca 1920 r. w Limanowej. Jego ojciec był urzędnikiem skarbowym. W połowie lat 30. XX w. rodzina przeprowadziła się do Wadowic.

Od piątej klasy Eugeniusz Mróz uczęszczał do gimnazjum im. Marcina Wadowity, gdzie poznał Karola Wojtyłę. Razem zdawali maturę w 1938 r. Mieszkali w jednej kamienicy, przy ul. Kościelnej. Po maturze ich drogi się rozeszły. Spotkali się dopiero po latach. Mróz rozpoczął studia prawnicze na UJ, które przerwała II wojna światowa.

W czasie okupacji Eugeniusz Mróz był czynnym żołnierzem partyzantki w wadowickim obwodzie Narodowej Organizacji Wojskowej. Używał pseudonimu "Lima". Potem działał w AK na terenie Borowej koło Mielca. Po wojnie osiadł w Opolu. Pracował przez wiele lat jako radca prawny. Był zaangażowany w działalność Światowego Związku Żołnierzy AK.

Eugeniusz Mróz był autorem wielu wspomnień i artykułów o latach szkolnych Karola Wojtyły i o międzywojennych Wadowicach.

14 lutego 2010 r. wadowicka rada miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje