Reklama

Reklama

Ziobro: Zmiany są skuteczne dzięki współpracy międzynarodowej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił podczas Forum Prawo dla Rozwoju, że zmiany w polskim prawie wprowadzane przez kierowany przez niego resort nie byłyby tak skuteczne, gdyby nie współpraca i korzystanie z rozwiązań wypracowanych przez inne państwa. List do uczestników skierował prezydent Andrzej Duda.

Szef resortu sprawiedliwości uczestniczył w trzeciej edycji Forum Prawo dla Rozwoju, które rozpoczęło się w piątek w Krakowie. Podczas tego międzynarodowego kongresu ekonomiczno-społecznego eksperci z dziedzin: gospodarki, biznesu, prawa, bezpieczeństwa narodowego, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, menadżerowie i naukowcy dyskutują o propozycjach zmian w polskim prawie.

List Andrzeja Dudy

List prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników spotkania przeczytał szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski. "Jakość systemu prawnego ma ogromne znaczenie dla pomyślnego biegu spraw publicznych i w wielkim stopniu rzutuje na kształt procesów rozwojowych" - napisał w przesłaniu prezydent.

Reklama

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że prelegenci podejmują refleksję nad sposobami pogłębiania środkowoeuropejskich więzi oraz nad jak najpełniejszym wykorzystaniem potencjału naszego regionu. "Jest to jedno z kluczowych zadań, które powinna stawiać sobie polska polityka zagraniczna i strategia gospodarcza, akcentująca znaczenie środkowoeuropejskiej tożsamości, solidarności i współpracy" - podkreślił prezydent.

Słusznie postrzegają państwo - napisał w przesłaniu prezydent - środkowoeuropejskie partnerstwo, jako jeden z filarów wspólnego rozwoju. "Warto spojrzeć na te ważne kwestie ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu prawnego (..). Jestem przekonany, że dyskusja o tym, jak razem współtworzyć dobre prawa, umacniające wolność gospodarczą, chroniące słabych i skutecznie kontrolujące silnych przyniesie konkluzje pożyteczne dla nas wszystkich" - zaznaczył Duda.

Prezydent o Forum Prawa dla Rozwoju

W ocenie prezydenta Forum Prawo dla Rozwoju to "niezwykle interesująca i pożyteczna inicjatywa, która zajęła już trwałe miejsce w życiu naszego kraju, a jej wcześniejsze edycje przyniosły wymierny, wartościowy dorobek w postaci publikacji tzw. białej księgi, zawierającej propozycje pożądanych zmian w regulacjach prawnych oraz Strategii dla Polski, stanowiącej istotny wkład w poszukiwanie najlepszych dróg rozwoju naszej ojczyzny" - napisał prezydent.

"Taki namysł nad podstawami polskiego bezpieczeństwa, wzrostu gospodarczego i dobrobytu ma szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy świętujemy 100-rocznicę odzyskania niepodległości" - podkreślił Duda w liście.

Ziobro: Warto korzystać z cudzej wiedzy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił podczas forum, że zmiany wprowadzane do polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości nie byłyby tak efektywne i skuteczne w różnych obszarach, gdyby nie ścisła współpraca międzynarodowa. "Nie tylko na szczeblu unijnym, co jest naturalne dla nas, jako kraju członkowskiego UE (...), ale też bardziej bilateralnej, bezpośredniej współpracy z poszczególnymi krajami, które w określonych obszarach prawa są liderami rozwiązań, które warto podpatrywać i podglądać w dobrym tych słów znaczeniu, następnie uczyć się i przenosić na grunt naszego porządku prawnego, kultury prawnej" - powiedział minister sprawiedliwości.

"Jestem przekonany, że nie ma sensu po raz kolejny wynajdować koła, jeśli ktoś już je wynalazł, dlatego warto korzystać z cudzej wiedzy i doświadczenia oraz współdziałać po to, aby wytworzyć rozwiązania, które będą mieć charakter bardzo uniwersalny, sprawdzać się nie tylko w naszym kraju, ale też innych krajach europejskich" - dodał.

Ostatnie zmiany prawne

Wśród przykładów rozwiązań wprowadzonych w ostatnim czasie do porządku prawnego, przy których resort sprawiedliwości korzystał z rozwiązań zagranicznych wymienił m.in. prawo przeciwdziałające wyłudzeniom podatku VAT, tzw. karuzelom vatowskim, konfiskatę rozszerzoną, system elektronicznego monitoringu przestępców czy wyłanianie sędziów w drodze losowania do rozpoznania spraw przed sądem.

Realne owoce - kontynuował Ziobro - przynoszą już np. zmiany w obszarze walki z przestępczością vatowską. "To jest sfera, która jest szczególnie czuła na braki aktywności ze strony państwa, przekonaliśmy się o tym przez ostatnie osiem lat rządów koalicji PO-PSL, kiedy z budżetu państwa według szacunków ekspertów, a nawet NIK, uciekło co najmniej 260 mld zł - to są gigantyczne sumy (...). Dlatego jednym z priorytetów naszego rządu było wprowadzenie takich rozwiązań, które w sposób skuteczny ograniczą tę wielką szarą strefę" - mówił.

Nowe regulacje prawa karnego

Według niego nowe regulacje prawne w zakresie prawa karnego dotyczącego przestępstw vatowskich, które zostały wypracowane w Ministerstwie Sprawiedliwości już w pierwszym miesiącu obowiązywania, w lutym 2017 r. przyniosły do budżetu dodatkowo ok. 6 mld zł, a w efekcie udało się doprowadzić do wpływu do budżetu blisko 40 mld zł rocznie.

"To przełożyło się na wzrost powszechnego dostępu do świadczeń dla polskich rodzin w postaci programu 500+. Ten program społeczny realizowany przez rząd opiewa na kwotę 20 i kilku mld zł i w pełni został pokryty dzięki sięgnięciu po te ogromne środki, które wypływały przez tę dziurę budżetową" - zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Współpraca międzynarodowa

Kolejnym rozwiązaniem - mówił Ziobro - jest konfiskata rozszerzona, wprowadzona dzięki współpracy z resortami sprawiedliwości Włoch, Irlandii, Wielkiej Brytanii. "Udało nam się wprowadzić rozwiązania, które w Polsce zafunkcjonowały efektywnie" - ocenił Ziobro. Dodał, że na przestrzeni pół roku dzięki nowym przepisom zostały zabezpieczone i przejęte majątki przestępców o łącznej wartości sięgającej pół miliarda złotych. "To jest dopiero początek; jestem przekonany, że w przyszłości te efekty będą dużo lepsze" - mówił.

Elektroniczny system monitoringu

Kolejny przykład podany podczas konferencji przez ministra sprawiedliwości to system elektronicznego monitoringu przestępców. O ile w 2016 roku - przypomniał Ziobro - sądy orzekały miesięcznie po ok. cztery zastosowania tego środka wobec przestępców, to obecnie jest to około tysiąca miesięcznie.

"Z punktu widzenia budżetu państwa jest to kara pozbawienia wolności dziesięć razy tańsza niż odbywanie kary pozbawienia wolności przez sprawcę w zakładzie karnym" - ocenił Ziobro. Dodał, że powrotność do przestępczości ludzi, wobec których orzeczono tę karę jest stosunkowo niska, co jest dodatkową zachętą do rozszerzenia na przyszłość stosowania tego środka.

Proces resocjalizacji węźniów

Korzystając z pomocy rozwiązań skandynawskich i węgierskich - zaznaczył Ziobro - wprowadzono do polskiego systemu więziennictwa zmianę polegającą na zaangażowaniu osadzonych w pracę. Jak przypomniał, kiedy obejmował funkcję ministra sprawiedliwości, takie zajęcie wykonywało niespełna 40 proc. polskich więźniów zdolnych do pracy; obecnie jest to ponad 80 proc.

"To jest nie tylko proces resocjalizacji tych ludzi, uczenia ich pracy, ale też obniżenie kosztów odbywania przez nich kary (..). Pan minister Jaki, który w tym zakresie odegrał wiodącą rolę, odniósł tu taki menadżerski sukces, zorganizował budowę hal przy zakładach karnych, w których pracują polscy więźniowie" - ocenił minister.

System sędziowski

Przypomniał, że do polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości został również wprowadzony system, w którym to program informatyczny decyduje, jaka sprawa będzie rozpoznawana przez jakiego sędziego.

"My nie chcemy na tym kończyć (...). W tej chwili trwa intensywna współpraca naszego resortu z ministerstwami sprawiedliwości wielu krajów europejskich, zwłaszcza tych, które są liderami. Chcemy czerpać z ich dorobku, korzystać z ich doświadczeń; to jest mądre, to się broni" - zapowiedział.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje