Reklama

Reklama

Zieliński: W ciągu 2 miesięcy projekt obniżenia esbeckich emerytur

"Projekt obniżenia esbeckich emerytur powstanie w ciągu 2 miesięcy. To jest ustawa łatwa moralnie, ale trudna technicznie" - mówi, w odpowiedzi na pytania słuchaczy, gość Kontrwywiadu RMF FM, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. "To będzie nowelizacja ustawy z czasów rządów PO-PSL. Nie może być tak, że w dalszym ciągu po tej obniżce, najwyższa emerytura esbecka przekracza 20 tys. złotych" - komentuje Zieliński.

Dodaje, że z przywilejów emerytalnych korzysta około 25 tys. funkcjonariuszy dawnych służb PRL-u. Jak będzie wyglądała nowelizacja? Minister tłumaczy, że emerytury trzeba obniżyć przynajmniej do średnich świadczeń z powszechnego ubezpieczenia społecznego. 

"Był też pomysł żeby obniżyć do najniższej" - mówi. 

"To są osoby, które nie służyły polskim obywatelom i  polskiej niepodległości, a Związkowi Radzieckiemu. To są prawa nienależnie nabyte, z których korzystali ci ludzie przez 26 lat w wolnej, niepodległej Polsce, co jest skandalem" - uważa polityk.

Pytany przez słuchaczy o likwidację Inspekcji Transportu Drogowego odpowiada: "Jest w Polsce dość dużo służb, które nas kontrolują na drogach, więc może warto to o jedną służbę zmniejszyć". Zdaniem Zielińskiego "to będzie mniej opresyjne wobec obywateli, a bardziej skuteczne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo".

Reklama

Nie mówię, że ITD funkcjonuje źle, ale wyczerpała swoje możliwości w tej formule. Lepiej byłoby ten potencjał personalny i sprzęt wykorzystać w większej formacji, jaką jest policja - uważa gość RMF FM.

Jarosław Zieliński odpowiada również na pytania o Kajetana P., policję, komisje śledcze i szefa Straży Granicznej.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje