Reklama

Reklama

Zakończyło się spotkanie prezydenta z premierem

Około godz. 20.15 zakończyło się w Belwederze spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Tematem rozmowy były polsko-amerykańskie negocjacji ws. ewentualnej instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Spotkanie, które trwało nieco ponad dwie godziny, odbyło się z inicjatywy prezydenta. Premier opuszczając Belweder, nie zatrzymał się przy oczekujących dziennikarzach.

Reklama

Szef Centrum Informacyjnego Rządu Jacek Filipowicz powiedział, że CIR nie przewiduje komunikatu po tym spotkaniu.

Po zakończeniu rozmowy z premierem prezydent nie opuścił Belwederu. Krótko po tym, jak Donald Tusk wyjechał ze spotkania z Lechem Kaczyńskim, do Belwederu przyjechali szefowa prezydenckiej Kancelarii Anna Fotyga i prezydencki minister Michał Kamiński.

Tuż przed spotkaniem premier zdementował informacje medialne mówiące, że Amerykanie zerwali rozmowy z Polską w sprawie tarczy antyrakietowej. Zapowiedział także, że chce wyjaśnić Lechowi Kaczyńskiemu stanowisko negocjacyjne rządu. Jak podkreślał szef rządu, w negocjacjach w sprawie tarczy antyrakietowej "nie ma problemu ostatniej czy pierwszej szansy".

- Prezydent nigdy nie krył, że był entuzjastą tarczy, więc chcę wyjaśnić prezydentowi, dlaczego warto w tej sytuacji tak twardo stawiać polski interes, polskie bezpieczeństwo na pierwszym miejscu - dodał premier. Dodał, że różni się z prezydentem w ocenie "pewnego typu warunków, jakie warto postawić w czasie negocjacji".

- Nie sądzę, aby prezydent widząc, że to przynosi efekty, miał odmienne zdanie - powiedział szef rządu. Podkreślił, że chciałby, aby prezydent odzyskał wiarę w to, że strona polska może uzyskać warunki, które zwiększą polskie bezpieczeństwo.

Premier zapowiedział także, że będzie chciał rozmawiać z prezydentem także o noweli ustawy zwalniającej emerytów i rencistów z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tej nowelizacji.

W miniony piątek premier oświadczył, że Polska nie otrzymała satysfakcjonujących gwarancji bezpieczeństwa w negocjacjach ws. tarczy. Zaznaczył jednak, że negocjacje z Amerykanami nie zakończyły się i Polska nadal czeka na odpowiedź strony amerykańskiej na postulat zwiększenia bezpieczeństwa naszego kraju.

W środę około południa do Warszawy wrócił szef MSZ Radosław Sikorski, który od niedzieli przebywał z wizytą w Waszyngtonie i prowadził rozmowy o tarczy antyrakietowej. Szef polskiej dyplomacji spotkał się tam m.in. z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice.

Dowiedz się więcej na temat: prezydent

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne