Reklama

Reklama

Zaćmienie Słońca 2021 w Polsce. Zobacz spektakularne widowisko

W czwartek na niebie można było zobaczyć rzadko spotykane obrączkowe zaćmienie Słońca. Transmisja tego zdarzenia dostępna była w Interii. W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. W sieci pojawiły się spektakularne zdjęcia i nagrania.

Zaćmienie Słońca powstaje, gdy krążący wokół naszej planety Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni docierające do nas światło.

Są szczęśliwcy, którzy dziś, 10 czerwca zobaczyli zaćmienie obrączkowe Słońca. Pas, z którego jest ono widoczne przebiegał przez Kanadę, Grenlandię, biegun północny i wschodni kraniec Azji. Maksymalnie faza zaćmienia obrączkowego trwała 3 minuty i 51 sekund.

W sieci pojawiło się wiele zdjęć z tego wyjątkowego zdarzenia. 

Transmisja zaćmienia

Transmisję udostępnia w internecie m.in. NASA.  

Reklama


Zaćmienie Słońca - kiedy można było obejrzeć w Polsce?

W Warszawie "spektakl" zaczął się o godzinie 11.55, maksymalną fazę około 0,20 zaćmienie osiągnęło o 12.54, a zakończyło się o 13.54. 

W innych miejscowościach poszczególne momenty różniły się o kilka lub kilkanaście minut. Największa faza była widoczna w północnej Polsce - np. w Gdańsku czy Szczecinie i osiągnęła około 0,26. Z kolei w południowej części kraju część Słońca zakryta przez Księżyc była najmniejsza, na przykład w Krakowie, osiągając w maksimum około 0,14. 


Było to pierwsze tego typu zjawisko w Polsce od sześciu lat

Gdzie będzie najbardziej spektakularne zaćmienie Słońca

Transmisję z Polski przy użyciu teleskopu ZEISS zorganizowało Obserwatorium Astronomiczne UAM wraz z Uniwersyteckim Studiem Filmowym UAM. 

Dostępna była też tutaj.

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie

Nad Wisłą Księżyc zasłonił około jednej czwartej tarczy Słońca. "Gołe oko" nie wystarczyło do tej obserwacji, zatem aby dostrzec zmiany, potrzeba było dodatkowych rozwiązań. Konieczne było osłabienie blasku światła. Metoda typowo domowa to skorzystanie z zadymionej szybki lub płyty CD. Lepszym pomysłem jest zakup specjalnych okularów do obserwacji zaćmień (najtańsze kosztują około 10 złotych). Bardziej kosztowne rozwiązanie to rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu np. na białą kartkę.

Naukowcy przestrzegają, aby przy takich wydarzeniach nie przesadzać z długością wpatrywania się w Słońce, a także aby pod żadnym pozorem nie korzystać bezpośrednio z lornetek, lunet lub innych urządzeń - to może uszkodzić wzrok.

Całkowite zaćmienie Słońca

Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta i wtedy widzimy dookoła koronę słoneczną. Tak było m.in. w 2011 roku. 


W przypadku, gdy część tarczy pozostaje widoczna, mówimy o zaćmieniu częściowym. 

Są też zaćmienia zwane obrączkowymi i to właśnie do tej kategorii należy zaćmienie z 10 czerwca.

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie można oglądać 25 października 2022 r. Ostatnie całkowite było widoczne w 1954 roku (w okolicach Suwałk), a następne będzie widoczne dopiero w 2075 roku. Z kolei na zaćmienie obrączkowe widoczne z naszego kraju trzeba będzie z kolei poczekać aż do 2135 roku. 

Zaćmienia całkowite to z perspektywy pojedynczej miejscowości naprawdę rzadkość, statystycznie w jednym obszarze występują co 370 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy