Reklama

Reklama

Wzrost poparcia dla KO, spadek Polski 2050. Nowy sondaż

Drugie miejsce KO, spadki Szymona Hołowni i Konfederacji - tak prezentują się najnowsze wyniki sondażu IBRiS.

W nowym badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z 31 lipca - 1 sierpnia PiS może liczyć na 33,6 proc. W porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym 19-20 czerwca PiS straciło 1,1 pkt. proc.

Gazeta zwraca uwagę, że dużo większe zmiany dotyczą opozycji, bo na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem 27,3 proc. Przed powrotem Donalda Tuska - czytamy - poparcie dla niej we wspomnianym badaniu IBRiS wynosiło zaledwie 13 proc. Szymon Hołownia w nowym sondażu "Rzeczpospolitej" może liczyć na 11,1 proc. Ponad miesiąc temu ruch Hołowni miał 20,2 proc.

W sondażu IBRiS Lewica ma 9,1 proc. - to - jak wskazuje dziennik - identyczny wynik, jak przed powrotem Donalda Tuska, ale też przed początkiem poważnego starcia wewnętrznego w samym ugrupowaniu.

Reklama

Stała pozycja ludowców

"Rzeczpospolita" podaje, że nie zmienia się poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej, która zarówno na początku sierpnia, jak i pod koniec czerwca balansuje na granicy progu wyborczego i ma 5 proc.

"Ludowcy od kilku miesięcy znajdują się w podobnej pozycji, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki - przynajmniej w tym badaniu - nie miał na ich poparcie wpływu" - czytamy w "Rz".

Gazeta dodaje, że zmiany są widoczne za to w poparciu dla Konfederacji, która w czerwcowym badaniu dla "Rzeczpospolitej" miała 10,3 proc., a teraz może liczyć na wynik podobny do poparcia dla ludowców - 5 proc.

Badanie przeprowadzono metodą CATI 31.07-1.08 2021 r. na grupie 1094 respondentów.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama