Reklama

Reklama

Wystawianie ocen często stresuje uczniów

Wystawianie ocen wiąże się w przypadku wielu uczniów z ekstremalnym stresem. Młodzież niejednokrotnie motywowana jest strachem - podkreślają eksperci.

O swoich ocenach lepiej nie mówić - wyznają uczniowie warszawskiego technikum: Mateusz, Paweł i Łukasz. Twierdzą, że ocenami się nie przejmują, choć jest co poprawiać.  - Jest motywacja strachem, że nigdzie na wakacje się nie pojedzie - mówi jeden z chłopców, ale pozostali dodają, że są późniejsze terminy i niezdane przedmioty można zaliczyć pod koniec wakacji.
Młodsi uczniowie - z podstawówki - też za bardzo o swoich ocenach nie chcą mówić, choć każdy już się orientuje,  jakie może mieć świadectwo i kto w klasie jest zagrożony. .
Katarzyna Romanowska z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 przyznaje, że obecnie jest więcej rozmów dotyczących sytuacji w szkole i stresu związanego z wystawianiem ocen. Jak mówi, dzieci różnie mówią o swojej sytuacji, a od zrozumienia ze strony ich rozmówców zależy bardzo wiele. Podkreśla, że niektóre dzieci mówią o tym, czym się stresują, czego się boją. Ale są też tacy rozmówcy, którzy swoją bezsilność wyrażają komunikatami nie wprost. Twierdzą, że "wszystko już nie ma sensu", "lepiej, żeby mnie nie było", czy "wolałbym od tego uciec".

Reklama

Jak podkreśla Katarzyna Romanowska, konsultanci są przygotowani do tego, żeby takie komunikaty zauważyć, zapytać młodą osobę, co to dokładnie znaczy. Czasem takie wypowiedzi rezygnacyjne są przejawem myśli samobójczych, czy myśli o uciecze z domu.
Zadaniem konsultantów telefonu zaufania  jest wspólne z dzieckiem poszukanie wsparcia w jego otoczeniu, znalezienie osoby dorosłej , do której dziecko ma zaufanie i która mogłaby udzielić wsparcia w sytuacji ekstremalnego stresu. To ważne, bo dzieci spontanicznie raczej nie myślą o szukaniu pomocy u dorosłych. Jak wyznają młodzi rozmówcy w rozmowie z IAR, ze swoimi problemami zwracają się do kolegów lub przyjaciół, czasami do rodzeństwa, ale raczej nie szukają pomocy u rodziców czy nauczycieli.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 jest czynny codziennie od 12.00 do 20.00 Na połączenie czasem trzeba poczekać, bo na tę linię dzwoni wiele osób. Do konsultantów można także wysłać wiadomość tekstową. Informacje znajdują się także na stronie internetowej www.116111.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne