Reklama

Reklama

Wstrząsający reportaż o polskich neonazistach

Przewodniczący organizacji Duma i Nowoczesność w mundurze oficera SS wychwalał Adolfa Hitlera. Dziennikarze "Superwizjera" TVN24 przeniknęli do środowiska neonazistów i nagrali ich imprezy. "Nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania i symbole" - skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Reporterzy pokazali m.in. "obchody" 128. urodzin Adolfa Hitlera, jakie odbyły się w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

W lesie urządzono ołtarzyk na cześć przywódcy III Rzeszy, wychwalano jego "osiągnięcia", wnoszono toasty "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i okrzyki "Sieg Heil". Imprezie towarzyszyła nazistowska symbolika - swastyki - a uczestnicy hajlowali.

Jednym z nich był Mateusz S., przewodniczący Dumy i Nowoczesności, ubrany w mundur oficera SS.

Działaczem tej organizacji był wówczas także Jacek Lanuszny, organizator manifestacji w Katowicach, podczas której na prowizorycznych szubienicach zawieszono zdjęcia europosłów PO.

Reklama

Lanuszny w ten sposób odniósł się do hajlowania na współorganizowanym przez niego festiwalu Orle Gniazdo: "Tylko trzeba to teraz udowodnić, że to jest na przykład gest hitlerowski. Ja mogę powiedzieć, że to jest machanie ręką".

Lanuszny jest również asystentem prezesa Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego.

"Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność przez osiem lat swojego istnienia prowadziło wiele wartościowych akcji społecznych i ubolewam nad tym, że ten pozytywny dorobek zostaje teraz wizerunkowo zniweczony. Wobec ujawnionych informacji nie widzę jednak możliwości dalszej współpracy i rezygnuję z członkostwa w stowarzyszeniu" - oświadczył Jacek Lanuszny.

Według Ruchu Narodowego neonaziści nie mają z nimi nic wspólnego.

Jest reakcja szefa MSWiA

"W związku z emisją reportażu 'Superwizjera', 22 stycznia minister Joachim Brudziński będzie na ten temat rozmawiał z nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji. Sprawa ta zostanie również omówiona z Bogdanem Święczkowskim, I Zastępcą Prokuratora Generalnego i Prokuratorem Krajowym" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Szef MSWiA podkreślił, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Nie ma również zgody na pojawianie się w przestrzeni publicznej symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej - zaznaczono.

Według ministra "polska Policja będzie podejmowała adekwatne - zgodnie ze swoimi kompetencjami - działania wobec każdej osoby lub organizacji, która nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, czy rasowych". "Nie ma również przyzwolenia na agresywne zachowania i ataki na biura poselskie, powodowane różnicami w przekonaniach politycznych" - dodał szef MSWiA.

Ziobro zleca śledztwo

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację Duma i Nowoczesność - dowiedział się IAR.

Decyzję o śledztwie Prokurator Generalny podjął bezpośrednio po emisji reportażu w programie "Superwizjer" na antenie telewizji TVN.

Za propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

"Jeśli ktoś czci Adolfa Hitlera, który jest jednym z największych zbrodniarzy w dziejach, to zasługuje na bezwzględne potraktowanie. W takich sytuacjach prokuratura będzie zawsze stanowcza" - powiedział PAP Zbigniew Ziobro.

Sprawa umorzona, prokurator zdegradowany

Autor reportażu zarzucił władzom zaniechania w sprawie działalności Mateusza S.:

Komentarz premiera

Do sprawy odniósł się na Twitterze również premier Mateusz Morawiecki.

"Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem. Jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści. Nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania i symbole" - napisał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne