Reklama

Reklama

Wojewoda zgodził się na wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik L. Kaczyńskiego

​Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zgodził się na umiejscowienie kamienia węgielnego pod budowę pomnika b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego naprzeciwko placu Piłsudskiego - poinformowała w środę PAP rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

Filipowicz wyjaśniła, że Społeczny Komitety Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 zgłosił do wojewody zamiar budowy tymczasowego "obiektu budowlanego".

"Wydaliśmy zaświadczenie o przyjęciu tego zgłoszenia. To jest obiekt tymczasowy, w uproszczonej procedurze, wykonany z kamienia, posadowiony w miejscu powstania docelowego pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - powiedziała Filipowicz.

Wyjaśniła, że chodzi o kamień węgielny pomnika b. prezydenta. Pytana, czy w zgłoszeniu komitetu jest informacja o zamiarze odsłonięcia kamienia węgielnego 10 kwietnia, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, zaprzeczyła.

Reklama

Podkreśliła, że do urzędu jeszcze nie wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Ratusz uważa, że sprawa nie jest zamknięta

W pierwszej połowie marca wojewoda mazowiecki wydał zgodę na lokalizację pomnika b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko placu Piłsudskiego.

Z kolei pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć w Warszawie na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego, a ul. Królewską, trwają już prace nad monumentem. Według zapowiedzi, pomnik ma zostać odsłonięty 10 kwietnia.

W czerwcu 2017 r. Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad placem Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody. 31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.

Jako pierwsze informacje o zgodzie wojewody na wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik Lecha Kaczyńskiego podało radio RMF FM.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy