Reklama

Reklama

Wojewoda lubelska: Będzie stały nadzór ws. odśnieżania. "Żarty się skończyły"

- Jeżeli sprzęt nie pracuje w nocy i nikt nie informował, dlaczego, i nie ma informacji, żeby wesprzeć, to jest coś nie tak. Nie można sobie żartować z mieszkańców, ich zdrowia i życia - powiedziała wojewoda lubelska.

Jolanta Szołno-Koguc odpiera argumenty lokalnych władz i dodaje, że to starostowie i wójtowie nie wywiązali się ze swoich obowiązków w kwestii odśnieżania zasypanych na Lubelszczyźnie dróg. Wojewoda zapowiada stały nadzór nad działaniami samorządów, współpracę ze strażą pożarną i policją oraz pomoc sprzętową.

Reklama

Sytuacja na Lubelszczyźnie nadal jest trudna. Do czterech wsi  w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie)nadal nie ma dojazdu; nieprzejezdnych jest jeszcze około 20 km dróg powiatowych

W powiecie hrubieszowskim jest około 570 km dróg powiatowych. W ubiegłym tygodniu niemal wszystkie zawiane zostały śniegiem. W poniedziałek po południu nieprzejezdnych było jeszcze około 20 km dróg powiatowych; nie było dojazdu do wsi Zaborce w gm. Trzeszczany, Kolonia Nowosiółki w gm. Hrubieszów, Rogalin Górny w gm. Horodło oraz Peresołowice w gminie Werbkowice.

- Drogę do Peresołowic odblokujemy jeszcze dziś, do pozostałych miejscowości - we wtorek. Sprzęt będzie pracował do późnej nocy. Prace idą powoli, bo temperatura się podniosła, śnieg zrobił się ciężki, a zaspy mają do czterech metrów wysokości. Pługi wirnikowe posuwają się z prędkością 100 metrów na godzinę  - mówił Więch.

W poniedziałek do powiatu hrubieszowskiego dotarł drugi pług wirnikowy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na drogach pracowały też cztery pługi wirnikowe starostwa oraz ładowarka. - Pługi lemieszowe nie pracują teraz, są w obecnej sytuacji nieprzydatne  - dodał Więch.

Wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc poinformowała, że nieprzejezdne drogi lokalne są także w powiatach tomaszowskim, zamojskim i krasnostawskim, m.in. w okolicach miejscowości Łopiennik Dolny, Stężyca, Kolonia Bończa, Brzozowiec, Siniec i Szczepiatyn.

"To szczególna reakcja"

Wojewoda wydała polecenie starostom i wójtom z powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i krasnostawskiego zobowiązujące ich do zapewnienia przejezdności dróg w terminie 24 godzin. Co dwie godziny samorządowcy mają składać meldunki o postępach prac do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Polecenie to ma zmobilizować samorządowców do ciągłej pracy przy odśnieżaniu. - To szczególna reakcja. Jest to nadzorczo-kontrolne zdyscyplinowanie poprzez polecenie w trybie ustrojowym, na które pozwalają przepisy  - powiedziała Szołno-Koguc na konferencji prasowej.

Z powodu utrudnionego dojazdu i zasypanych dróg w Lubelskiem odwołano w poniedziałek zajęcia w 28 szkołach. Jak poinformował lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz, dotyczy to 12 szkół w powiecie hrubieszowskim, 12 w powiecie tomaszowskim oraz trzech szkół w powiecie krasnostawskim; w jednej szkole w powiecie włodawskim zajęcia odwołano z powodu awarii centralnego ogrzewania. W szkołach tych uczy się około 3 tys. uczniów.

Większość z tych szkół ma już we wtorek funkcjonować. Dyrektorzy sześciu placówek zdecydowali, że przerwa potrwa dwa lub trzy dni.

Dowiedz się więcej na temat: Lubelszczyzna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje