Reklama

Reklama

Władysław Kosiniak-Kamysz o sytuacji ratowników: Tragedia. Są wyczerpani

Lider PSL zabrał głos w sprawie trwającego protestu ratowników. W związku z niewystarczającą liczbą załóg pogotowia ratunkowego po pacjentów wysyłane są helikoptery LPR i wojsko. Władysław Kosiniak-Kamisz ocenił tą sytuacją jako tragiczną i wezwał rząd do zwołania Rady Dialogu Społecznego.

"TRAGEDIA w pogotowiu ratunkowym! Ratownicy są wyczerpani fizycznie i psychicznie, po pacjentów wysyłane są helikoptery i wojsko. Czas na pilne zwołanie Rady Dialogu Społecznego i natychmiastowe rozmowy MZ z ratownikami. Rządzie, do roboty" - napisał w piątek na  Twitterze Kosiniak-Kamysz.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się do MON z prośbą o oddelegowanie żołnierzy z kwalifikacjami ratownika medycznego lub pielęgniarki do zapewnienia obsady w 40 zespołach ratownictwa medycznego od 2 do 16 września. To pokłosie trwającego protestu w pogotowiu ratunkowym.

Reklama

Trwa protest ratowników

W piątek do pacjentów na Mazowszu nie wyjechały 43 na 202 zakontraktowanych zespołów, z czego w samej Warszawie 38 z 80. W informacji podkreślono, że to Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie jest dysponentem zespołów i że jest zobowiązana do udzielania świadczeń zgodnie z umową.

Także w piątek w ścisłym centrum Warszawy, na placu Konstytucji lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W stolicy od trzech dni trwa protest ratowników medycznych, przez co więcej zdarzeń obsługują właśnie załogi powietrznych karetek.

Ratownicy medyczni od dawna walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy. Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Ratownicy zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma odbyć się w stolicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy