Reklama

Reklama

Wizyta Petra Poroszenki w Polsce. "To jest dla nas kwestia podstawowa"

Sytuacja w Zagłębiu Donieckim, reformy i polityka historyczna - to główne tematy dzisiejszych rozmów prezydentów Polski i Ukrainy w Warszawie. Petro Poroszenko przyjeżdża dokładnie w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Nasz kraj był pierwszym na świecie, który zdecydował się na taki krok.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że najważniejszym tematem rozmów mają być mińskie porozumienia pokojowe, które miały doprowadzić do zakończenia konfliktu w Zagłębiu Donieckim. "To jest dla nas kwestia podstawowa z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski" - dodał Andrzej Duda.

Reklama

Prezydenci będą rozmawiali także o historii. Andrzej Duda zaznaczył, że wzorem dla pojednania powinno być porozumienie Polaków i Niemców. Należy uznać niektóre wydarzenia, przeprosić i upamiętnić ofiary oraz bohaterów, czyli tych ludzi, którzy bronili i ratowali życie swoim sąsiadom - uważa prezydent.

W czasie wizyty w Kijowie w sierpniu prezydent Andrzej Duda zaprosił prezydenta Petra Poroszenkę do Warszawy na 2 grudnia i wyraził nadzieję, że do tego czasu uda się dojść do konkretnych uzgodnień oraz wspólnych działań, dotyczących dialogu historycznego.

Prezydenci wezmą też udział w konferencji "Polska-Ukraina. Partnerstwo w praktyce. 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę" w Belwederze. Petro Poroszenko spotka się w Warszawie także z premier Beatą Szydło oraz z marszałkami Sejmu i Senatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy