Reklama

Reklama

Witold Waszczykowski: Rosja prowadzi z nami geopolityczną grę

Witold Waszczykowski udzielił wywiadu dziennikowi "The Irish Times". Szef polskiej dyplomacji mówił m.in. o współpracy polsko-irlandzkiej, Unii Europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa, polityce prowadzonej przez Rosję oraz zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie.

Minister Waszczykowski w kontekście szczytu NATO w Polsce zwrócił uwagę, że kluczowe jest doprowadzenie do większej obecności Sojuszu na jego wschodniej flance.

Geopolityczna gra Rosji

W ocenie ministra Waszczykowskiego takie ustalenia państw Sojuszu na szczycie będą miały dwa kluczowe skutki: po pierwsze wyeliminuje to obawy, jakoby państwa, które wstąpiły do NATO w 1999 r., były członkami drugiej kategorii, po drugie będzie to czytelny sygnał dla Moskwy w związku z prowadzoną przez Rosję polityką. 

Minister Waszczykowski zaznaczył, że dawne państwa Układu Warszawskiego pamiętając wcześniejsze zaangażowanie Rosji w kryzysy w Gruzji i na Ukrainie przygotowane są na różne scenariusze. - Chcemy zwrócić uwagę i przekonać naszych partnerów na Zachodzie, że Rosja prowadzi z nami geopolityczną grę - podkreśla minister Waszczykowski. - My musimy być przygotowani, by ją prowadzić - dodaje.

Reklama

Współpraca Polski z Irlandią

Ważnym tematem rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego z "The Irish Times" była współpraca polsko-irlandzka. Minister przypomina, że Irlandię i Polskę łączy wiele pozytywnych doświadczeń. W tym roku obchodzimy 40-lecie podpisania stosunków dwustronnych, a w przyszłym tygodniu rozpoczyna się druga edycja PolskaÉire - polsko-irlandzkiego festiwalu.

Silnym związkiem pomiędzy obydwoma państwami są Polacy i polskie rodziny w Irlandii. Polska zabiega o powrót emigrantów do kraju, gdzie już "czeka na nich wiele  możliwości, a my zobowiązaliśmy się do tworzenia nowych" - zaznacza minister.

Referendum w Wielkiej Brytanii

Odnosząc się do referendum w Wielkiej Brytanii minister Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem w Unii. Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji Wielka Brytania jest sojusznikiem Polski w spojrzeniu na integrację europejską.

- My w Europie Środkowej opowiadamy się za Unią wolności, demokracji, równej współpracy a nie tzw. jeszcze bliższą Unią - powiedział minister. W tym kontekście w ocenie ministra Waszczykowskiego za dziwną należy uznać propozycję Komisji Europejskiej, mówiącą o kwocie 250 tys. euro kary za każdego nieprzyjętego migranta przez państwo członkowskie.

Sytuacja w Polsce

W rozmowie z "The Irish Times" minister Witold Waszczykowski odrzucił zarzuty, jakoby działania rządu zmierzały do podważenia zasad rządów państwa prawa w Polsce. Podkreślił, że spór, który ma miejsce, nie jest niczym niezwykłym w państwie demokratycznym.

Równocześnie zaznaczył, że potrzeba czasu aby rząd rozwiązał ten problem tak, aby osiągnąć kompromis i zapewnić równowagę pomiędzy kompetencjami Trybunału Konstytucyjnego a uprawnieniami parlamentu w procesie stanowienia prawa.

Minister Witold Waszczykowski zapewnił, że insynuacje, jakoby lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński zmierzał w kierunku nacjonalistycznych i autorytarnych działań w Polsce należy uznać za nieuprawnione.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje