Reklama

Reklama

Wiersz Lecha Wałęsy. Napisał o "wyniesieniu na szczyt" i "staniu się sławnym"

Były prezydent Lech Wałęsa napisał wiersz. Opublikował go w niedzielę w mediach społecznościowych. Przyznał, że utwór "napisał w próżności". Poprosił również internautów, by podzielili się swoimi opiniami, czy dzieło przypadło im do gustu. W wierszu Wałęsa wspomina m.in. o długich latach walki bez nadziei, w męce i zyskaniu sławy.

Na facebookowym profilu Wałęsy niemal codziennie pojawiają się nowe wpisy. Były prezydent i współzałożyciel "Solidarności" publikuje tam zdjęcia z codziennego życia, spotkań z Polakami, jak i fotografie okolic, które aktualnie odwiedza.

Wałęsa dzieli się też znalezionymi w sieci filmami dotyczącymi teorii spiskowych np. na temat UFO oraz kosmitów, jak i tajemniczych budowli z różnych zakątków świata.

Przykładowo prezentując nagranie pod tytułem "Nan Madol. Megalityczny cud inżynierii" zapytał swoich fanów: "I co Wy na to, sprawdziłem to wszystko PRAWDA" (pisownia oryginalna).

Reklama

"Ciągle byłeś człowiek mały, aż nadszedł czas chwały"

Natomiast w niedzielę była głowa państwa zamieściła na swoim profilu wiersz. Jak przyznał Wałęsa, powstał on "w jego próżności". W utworze nawiązuje on do czasów PRL, gdy stał na czele "Solidarności", przeciwstawiającej się ówczesnej polskiej władzy.

Podmiot liryczny wypowiada się jednak w trzeciej osobie, a sam wiersz adresowany jest do Lecha Wałęsy. Poniżej wiersz w oryginalnej wersji:

Lechu. Tyś walczył dla idei

Długie lata bez nadziei

Ciągle byłeś człowiek mały

Aż nadszedł czas chwały

 

Na szczyt wyniosły Cię boje

Stałeś się człowiekiem sławnym

W kraju, związkowcem wytrawnym

 

Tak samo myślała zagranica

Upartość z zawziętością czyli przylbica

Nie została przez komunę zdarta

Twa dusza była. rogata i uparta

 

Stałeś się znany przed światem

W zamian blask ducha pokryło szkarłatem

I Nobel trafił w Twe ręce

Gdy Ty pokojowo, walczyłeś w męce

 

Skąd czerpałeś na to siły

Jakie duchy podpowiadając ci mówiły

Że zwyciężysz komunę sobą

A lud pójdzie za Tobą

Dwugłos internautów

Lech Wałęsa zapytał internautów, czy jego wiersz "może się nie podobać". Zdania w tej kwestii okazały się być podzielone. Część z komentujących pogratulowała "prawdziwych słów" i "pięknego pochwalnego hymnu", nazywając autora "wyjątkowym".

Inni jednak mniej przychylnie ocenili twórczość byłego prezydenta.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama