Reklama

Reklama

Wielka akcja CBŚP. Skonfiskowano materiały wybuchowe

Ponad 150 kg substancji chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych, prawie 400 petard, tzw. samoróbek - zabezpieczyli policjanci z CBŚP podczas akcji przeprowadzonej w całej Polsce. Zatrzymano w sumie 14 osób.

Policja nie chce ujawniać szczegółów sprawy. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa operacja ma związek m.in. z przygotowaniami do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

Akcja w dwunastu miastach

Reklama

"Policjanci z CBŚP od wielu miesięcy pozyskiwali informacje o osobach kupujących takie substancje, prekursory, mogące służyć do produkcji materiałów wybuchowych, a także o tych, które mają wiedzę jak konstruować takie ładunki. Efektem jest akcja przeprowadzona w sumie w 12 miastach" - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jak dodała, sprawdzono kilkadziesiąt miejsc, w których - bez wymaganego zezwolenia - mogły być przechowywane ładunki wybuchowe. "Celem akcji było też zabezpieczenie nielegalnie posiadanej broni" - powiedziała Hamelusz.

Zatrzymano czternaście osób

W sumie policjanci zabezpieczyli 150 kg substancji chemicznych z których można by wyprodukować materiały wybuchowe, kilogram czarnego prochu, ponad kilogram materiałów wybuchowych, prawie 400 petard, tzw. "samoróbek", zapalniki, lonty, 2 granaty, zapłonniki, tuby do produkcji petard oraz np. dokumentację zawierającą instrukcję, w jaki sposób wykonać ładunek wybuchowy. Dodatkowo znaleziono też narkotyki.

"Zatrzymano 14 osób. Dwie z nich już usłyszały zarzut posiadania narkotyków, jedna zarzut wyrabiania, przetwarzania i posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych - za co grozi do 8 lat więzienia. To, czy i jakie zarzuty usłyszą pozostałe osoby zależy m.in. od analizy zgromadzonych substancji. Trafiły one do badań laboratoryjnych" - dodała Hamelusz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne