Reklama

Reklama

We wtorek kolejne posiedzenie rządu. Tym razem we Wrocławiu

Ewa Kopacz rozpoczyna w poniedziałek wizytę na Dolnym Śląsku. Dzień później, we Wrocławiu odbędzie się trzecie wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów. Premier chce rozmawiać m. in. o sytuacji w KGHM i Wrocławiu jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Kopacz udaje się do Wrocławia wcześnie rano w poniedziałek, koleją. Szefowa rządu mówiła w czwartek w radiu TOK FM, że na Dolnym Śląsku chce przede wszystkim rozmawiać na temat problemów tego regionu.

- Problemem niewątpliwie jest KGHM i ich sytuacja, w tej chwili dobra, ale jednocześnie obłożona podatkiem od kopalin, od miedzi - powiedziała premier. Jak dodała, chciałaby wysłuchać argumentów tych, którzy opowiadają się za zniesieniem tego podatku.  

Porozmawiają o kulturze

Kopacz przypomniała też, że Wrocław będzie w 2016 roku Europejską Stolicą Kultury.

- Jedziemy powiedzieć: tak, Wrocław zasłużył na miano Europejskiej Stolicy Kultury - zaznaczyła szefowa rządu.

Reklama

Mowa - według niej - ma być m.in. o finansowaniu tego przedsięwzięcia. Z porządku obrad dostępnego na stronach kancelarii premiera wynika, że rząd zajmie się we Wrocławiu projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Europejska Stolica Kultury 2016".

Tytuł ESK został przyznany Wrocławiowi w 2011 roku; miasto będzie dzielić tytuł z hiszpańskim San Sebastian. W ramach ESK we Wrocławiu będą odbywać się festiwale, koncerty, konferencje i inne przedsięwzięcia artystyczno-kulturalne. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z ESK Wrocław wyda ok. 300 mln zł, z czego - jak mówił w połowie czerwca prezydent tego miasta Rafał Dutkiewicz - 120 mln zł to mają być pieniądze przekazane przez rząd.

Obradująca we Wrocławiu Rada Ministrów wysłucha również informacji ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego o realizacji inwestycji przeciwpowodziowych na Dolnym Śląsku. Rada Ministrów rozpatrzy projekty uchwał Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia zmian Kontraktów Terytorialnych oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W porządku wtorkowego posiedzenia jest
ponadto projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kamiennogórskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Ministrowie odwiedzą miasta Dolnego Śląska

Poszczególni ministrowie mają zaplanowane własne programy wizyty. Szef MON Tomasz Siemoniak ma podpisać w poniedziałek list intencyjny na Politechnice Wrocławskiej ws. budowy w Oleśnicy Lotniczego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. Minister kultury Małgorzata Omilanowska ma odwiedzić we Wrocławiu Pawilon Czterech Kopuł, a szef resortu sprawiedliwości Borys Budka ma spotkać się w Legnicy z przedstawicielami zawodów prawniczych. Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w poniedziałek odwiedzi m.in. zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych firmy ILPEA w Chełstówku, k. Twardogóry.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna najpierw w Zgorzelcu weźmie udział w spotkaniu "Miasta Europy" Zgorzelec-Goerlitz, by następnie w Bolesławcu spotkać się z samorządowcami z pogranicza polsko-czeskiego i polsko-niemieckiego. Po południu będzie wraz z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak w Jaworze; w trakcie wizyty poruszony zostanie m.in. temat finansowania transgranicznej drogi S3 w ramach Connecting Europe Facility i polsko-czeskich przedsięwzięć drogowych.

To już trzecie wyjazdowe posiedzenie rządu: poprzednie odbyły się w Katowicach i w Łodzi.

Dowiedz się więcej na temat: Ewa Kopacz | Janusz Piechociński | rząd | posiedzenie rządu | Wrocław

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje