Reklama

Reklama

Warszawski ratusz wprowadza możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk

W warszawskim ratuszu od 1 stycznia 2021 roku wprowadzona zostanie możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych. Stołeczny ratusz apeluje do rządu o zmianę przepisów tak, aby żeńskie końcówki mogły być stosowane także na pieczątkach czy legitymacjach.

"Poza wymienionymi w ustawie o pracownikach samorządowych stanowiskach takich jak sekretarka, sprzątaczka, telefonistka, praczka czy szwaczka wprowadzamy możliwość stosowania żeńskich form nazw wszystkich stanowisk w urzędzie" - poinformował stołeczny ratusz.

Reklama

Jak podkreślił, możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych zostanie wprowadzona od przyszłego roku zgodnie z zapowiedzią prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

"Od 1 stycznia 2021 roku panie prezydentki, inspektorki, naczelniczki, burmistrzynie czy dyrektorki będą mogły posługiwać się żeńskimi formami nazw stanowisk w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, w tym na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach wysyłanych e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach przydrzwiowych" - czytamy w informacji stołecznego ratusza.

Ciągle króluje forma męska

Miasto przypomniało jednocześnie, że nazwy stanowisk pracowników administracji samorządowej określone zostały Rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 roku. "Dlatego w większości dokumentów kadrowych, a także w dokumentach o charakterze formalnym, takich jak decyzje administracyjne i inne dokumenty, których forma została określona przepisami prawa, będzie musiała być stosowana forma męska" - wskazano.

"Będziemy apelować o zmianę ustawy, tak aby żeńskie końcówki mogły być stosowane także na pieczątkach czy legitymacjach" - podkreślił warszawski ratusz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje