Reklama

Reklama

W Wielkanoc zmiana czasu z zimowego na letni

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. Nad ranem 27 marca przesuniemy wskazówki zegara z godz. 2.00 na 3.00. W tym roku zmiana czasu wypada w Niedzielę Wielkanocną.

W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".  

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.   

Wiosenna zmiana czasu z zimowego na letni i jesienna zmiana z letniego na zimowy ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i energii elektrycznej. 

W tym roku przejście na czas letni wypada w Wielkanoc. Godzinę krócej pośpimy w nocy z soboty na niedzielę. 

W większości urządzeń takich jak telefony, komputery, tablety czas przestawia się automatycznie. 

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się obecnie w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Czasu na letni nie zmieni też Rosja. W październiku 2014 roku Duma Państwowa zdecydowała, że kraj ostatecznie przejdzie na czas zimowy i - jak podawały rosyjskie media - więcej czasu zmieniać nie będzie.

Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, niemal wszystkich rejonach Kanady i Meksyku oraz od niedawna na Kubie.

Rozróżnienia czasu nie wprowadziła większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii i Chile. Nie stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie. 

Dowiedz się więcej na temat: zmiana czasu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje