Reklama

Reklama

W środę główne obchody święta Wojska Polskiego

Uroczysta odpraw wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie głównym punktem stołecznych obchodów święta Wojska Polskiego, które przypada w środę. Dla mieszkańców Warszawy armia przygotowała też żołnierski festyn.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest co roku 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej stoczonej 92 lata temu podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Reklama

Pierwsze uroczystości zaplanowano w przededniu święta. We wtorek o godz. 20 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach szef MON Tomasz Siemoniak oraz najwyżsi rangą dowódcy wojska wezmą udział w apelu pamięci połączonym z zapaleniem zniczy na mogiłach żołnierzy poległych w latach 1919-1920 oraz złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem Poległym w 1920 r. Tego samego wieczora odbędzie się też w podwarszawskim Ossowie uroczystość przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki, kapelana żołnierzy, który poległ w bitwie na przedpolach Warszawy.

Obchody rozpoczną się pod pomnikiem Piłsudskiego

Środowe obchody rozpoczną się tuż po godz. 8 przed pomnikiem naczelnego wodza z 1920 r. marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu, gdzie prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec.

O godz. 8.30 prezydent ma wziąć udział we mszy św. za ojczyznę i Wojsko Polskie, którą w katedrze polowej odprawi bp Józef Guzdek.

O godz. 10.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego ma się rozpocząć uroczystość wręczenia przez prezydenta orderów i odznaczeń państwowych i nominacji generalskich. Te ostatnie otrzyma dziewięciu oficerów; dla czterech z nich będą to nominacje na drugi stopień generalski - generała dywizji lub (w jednym przypadku) wiceadmirała, pozostali to nowo mianowani generałowie brygady. Jak informowało BBN, podczas tej samej uroczystości prezydent pożegna też 25 generałów, którzy zakończyli służbę w ostatnim czasie.

Kolejnym punktem obchodów ma być uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza połączona z apelem pamięci oraz składaniem kwiatów. Uroczystość ma się rozpocząć w południe. Ci, którzy na pl. Piłsudskiego przyjdą pół godziny wcześniej, będą mogli posłuchać koncertu i zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej.

Prezydent złoży kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent ma wygłosić przemówienie. Według zapowiedzi szefa BBN Stanisława Kozieja Komorowski skoncentruje się przede wszystkim na przyszłości wojska, wyzwaniach i zadaniach, jakie przed nim stoją. Na pl. Piłsudskiego mają też być m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie obu izb parlamentu, kierownictwo MON i dowódcy armii. Scenariusz przewiduje m.in. salut 12 salw armatnich. Na zakończenie uroczystości pododdziały reprezentacyjne mają przedefilować przez pl. Piłsudskiego, a następnie przemaszerować ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego.

Muzeum będzie jednym z miejsc, gdzie od godz. 13.30 do 20 ma się odbywać festyn żołnierski, połączony z pokazami sprzętu i wyposażenia wojskowego, prezentacjami grup rekonstrukcyjnych, kuchnią polową i koncertami. Zwiedzać będzie można ekspozycje, zarówno w muzeum WP, jak i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniakowskim. Stacjonarny pokaz sprzętu, a także koncert reprezentacyjnego zespołu artystycznego WP zaplanowano też na pl. Piłsudskiego i pobliskiej ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza. Dzieci będą mogły podczas festynu bawić się na placu zabaw w parku Muzeum Narodowego.

O godz. 14 prezydent Komorowski ma się spotkać z zaproszonymi gośćmi na przyjęciu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a o godz. 16.30 odznaczenia i wyróżnienia w siedzibie MON przy ul. Klonowej ma wręczać minister Siemoniak. Na środę zaplanowano też dwie uroczystości na cmentarzach żołnierzy koło Warszawy - o godz. 10 w Ossowie i o godz. 17 w Radzyminie.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy