Reklama

Reklama

W sondażu zapytano Polaków o polexit

46,1 proc. Polaków obawia się wyjścia naszego kraju z Unii Europejskiej a 49,3 proc. tych obaw nie podziela - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Obawy związane z perspektywą wyjścia Polski z Unii Europejskiej wzrosły w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy o kilka punktów procentowych. Jednocześnie w porównaniu z sondażem z listopada 2020 zmniejszyła się o pięć pkt proc. grupa osób, które takich obaw nie żywią - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

"Rz" informuje, że IBRiS na jej zlecenie zapytał Polaków o motywacje, które mogą przyświecać politykom PiS wyrażającym ostrą krytykę UE. Z sondażu wynika, że najgłębszy podział istnieje między wyborcami PiS i KO.

Reklama

Ci ostatni są przekonani o tym, że PiS chce polexitu (54 proc.), a głosujący na partię Jarosława Kaczyńskiego w to nie wierzą (8 proc.), za to aż jedna czwarta tej grupy nie rozumie twardych wypowiedzi polityków PiS. Wyborcy lewicy wskazują z kolei na "głębokie różnice polityczne między PiS a instytucjami i dominującymi poglądami w Unii".

Gazeta podaje, że na pytanie: "Czy obawiasz się wyjścia Polski z UE" 29,9 proc. odpowiedziało "raczej się nie obawiam". 25,7 proc. stwierdziło: "zdecydowanie się tego obawiam". 20,4 proc. - "raczej się obawiam" a tylko 19,4 proc. - "zdecydowanie się tego nie obawiam". 4,6 proc. nie miało zdania.

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-11 września na grupie 1100 respondentów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje