Reklama

Reklama

W sobotę konwencja wyborcza SP

Zbigniew Ziobro w Krakowie, Jacek Kurski w Warszawie, Beata Kempa na Dolnym Śląsku - to niektóre +jedynki+ list Solidarnej Polski do europarlamentu. Prezentacja kandydatów SP nastąpi na sobotniej konwencji wyborczej w Warszawie. Partia przedstawi też swój program wyborczy.

Dwudniowa konwencja miała odbyć się w ubiegłym tygodniu. Została jednak przełożona. Oficjalnie, z powodu posiedzenia Rady Głównej partii, na której miały się pojawić "nowe, popularne nazwiska" kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego spoza SP. Nieoficjalnie media donosiły o konflikcie lidera partii Zbigniewa Ziobry z posłem Ludwikiem Dornem, dotąd typowanym jako "jedynka" na Mazowszu.

Ziobro tłumacząc przełożenie konwencji, podkreśla, że powodem było właśnie spotkanie Rady Głównej, która miała przyjąć założenia programowe. - Te założenia zostaną przedstawione na konwencji. Taka kolej rzeczy jest właściwsza - zaznaczył.

Reklama

Europoseł przyznał jednak, że był także jeszcze jeden argument. - Rozmowy, jakie prowadzę ze środowiskami, które chciałyby ewentualnie startować z naszych list do Parlamentu Europejskiego. Przed upublicznieniem jedynek chcieliśmy dać sobie trochę czasu, żeby tę sprawę ostatecznie rozstrzygnąć - powiedział Ziobro.

Polityk podkreślił jednocześnie, że z Ludwikiem Dornem ma jak najlepsze relacje. - Jestem pewien, że zobaczycie to państwo na sobotniej konwencji. Będzie jedynką. Gdzie? Nie mogę ujawnić, dopiero w sobotę - zadeklarował.

Ziobro spodziewa się, że SP uzyska przynajmniej 10 proc. poparcie w wyborach do PE. Według rzecznika partii Patryka Jakiego, ugrupowanie, największe szanse na uzyskanie więcej niż jednego mandatu, ma w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, gdzie - według informacji PAP ze źródeł w partii - lokomotywą będzie właśnie Ziobro; kolejne miejsce na liście SP w tym regionie zajmie europoseł Jacek Włosowicz.

"Nowy kurs europejski"

Mazowiecką listę SP, jak wynika z informacji PAP, otworzy europoseł Jacek Kurski. Beata Kempa stanie na czele dolnośląsko-opolskiej listy, Patryk Jaki prawdopodobnie otworzy listę w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim, a Tadeusz Cymański - według niektórych polityków z zarządu SP - wystartuje na Śląsku. Jedynkami będą też najprawdopodobniej Andrzej Dera i Ludwik Dorn, nie wiadomo jednak, w których okręgach. 

Na konwencji zostaną też zaprezentowane dotychczasowe osiągnięcia europosłów SP oraz program wyborczy ugrupowania. Partia ma przedstawić 5 punktów, które będzie chciała promować w Parlamencie Europejskim. Wśród nich jest "obrona przed napływem promocji homoseksualizmu i ideologii gender". Punkt ten przedstawi przewodnicząca parlamentarnego zespołu "Stop ideologii gender" Beata Kempa. Inne postulaty dotyczą  energetyki opartej na łupkach i węglu oraz przedsiębiorczości.

Część haseł wyborczych SP zaprezentowała w ubiegłą niedzielę, podając swój "dekalog wyborczy". Zapowiedziano w nim działania na rzecz wzrostu płac, zatrzymania masowej emigracji i wsparcia rodzin oraz sprzeciw wobec wprowadzenia waluty euro. Według SP potrzebny jest też "nowy kurs europejski". Ma on - według Kurskiego - polegać na "odejściu od Traktatu Lizbońskiego i przejściu do formuły podobnej do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej".

- Traktat lizboński okazał się niewydolny. Przestrzegaliśmy przed tym polski świat polityczny. Jego przyjęcie oznaczało kompletną degradację polskiej pozycji międzynarodowej od końca osiemnastego wieku, od rozbiorów, trzeba z tym skończyć. EWG - to jest kierunek, w którym powinna iść Europa, nie superpaństwo, nie fałszywa, świecka ideologia, ale zasada: tyle wspólnych instytucji ile wspólnych wartości - mówił Kurski.

Dowiedz się więcej na temat: Solidarna Polska | konwencja | wybory | Zbigniew Ziobro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje