Reklama

Reklama

W Polsce powstaje klasa wyższa?

W PRL-u była wyklęta, choć nie istniała. Teraz zaczyna się kształtować na nowo. Według socjologów i ekonomistów, w Polsce tworzy się klasa wyższa, czyli grupa obywateli stojąca najwyżej w hierarchii społecznej, mająca uprzywilejowany dostęp do dóbr.

Gośc Polskiego Radia 24, profesor Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej zaznacza, ze na razie w naszym kraju możemy mówić jedynie o zalążku klasy wyższej. Proces jej kształtowania się napotyka na pewne przeszkody. Przede wszystkim społeczeństwo nie wie, czym ta klasa wyższa jest - bo przecież w PRL-u jej nie było.
Profesor Małgorzata Bombol podkreśla, że bycie członkiem owej klasy wyższej niesie ze sobą także obowiązki wobec społeczeństwa i konieczność działania na jego rzecz. Może to być na przykład wspieranie finansowe lokalnej społeczności. Taka altruistyczna postawa - zdaniem ekspertki - jest jest trafniejszym kryterium przynależności do klasy wyższej niż posiadany majątek.
Gość Polskiego Radia 24 uważa, że proces kształtowania się klasy wyższej będzie w Polsce postępował, bo tak dzieje się w każdym dynamicznie rozwijającym się państwie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne