Reklama

Reklama

W Niedzielę Palmową abp Nycz obejmie archidiecezję

Arcybiskup Kazimierz Nycz obejmie w Niedzielę Palmową w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela kanoniczne rządy nad archidiecezją warszawską.Swoje uczestnictwo w uroczystości zapowiedział prezydent Lech Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Jurek. Niewykluczony jest też udział premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Zgodnie z wolą nowego metropolity, objęciu urzędu nie będzie towarzyszył uroczysty ingres w tradycyjnym znaczeniu. Arcybiskup Nycz w rozmowie z oświadczył, że swoje posługiwanie w Kościele warszawskim pragnie rozpocząć do zwyczajnej pracy duszpasterskiej.

Reklama

Według przewidzianego programu, o godz. 11 w drzwiach bazyliki archikatedralnej abp Nycz zostanie powitany przez trzech warszawskich biskupów pomocniczych, kapitułę katedralną i proboszcza katedry. Następnie nowy metropolita warszawski będzie modlił się w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Po przejściu do prezbiterium odczytany zostanie dekret Stolicy Apostolskiej do arcybiskupa Nycza dotyczący jego nominacji. Odczytany zostanie też protokół potwierdzający prawno-kanoniczne objęcie rządów i przekazania władzy w archidiecezji warszawskiej. Dokument podpisze dziesięcioosobowe Kolegium Konsultorów oraz nowy metropolita.

Następnie abp Nycz z rąk prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa i nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Józefa Kowalczyka odbierze pastorał - znak władzy pasterskiej. Po krótkich wystąpieniach prymasa i nuncjusza nowy metropolita warszawski odbierze homagium, czyli znak czci i posłuszeństwa od warszawskich biskupów pomocniczych, a także przedstawicieli duchowieństwa i życia konsekrowanego oraz osób świeckich.

Po zakończeniu homagium rozpocznie się msza święta, poprzedzona uroczystym wejściem koncelebransów z obrzędem upamiętniającym wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Homilię wygłosi abp Nycz.

Dowiedz się więcej na temat: arcybiskup | Marszałek Sejmu | Niedziela Palmowa | nycz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama