Reklama

Reklama

Uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Nowe oświadczenie Trybunału Konstytucyjnego

"Nieprawdą jest, jakoby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego odmawiali podpisania uzasadnienia do wyroku z października, odnoszącego się do przepisów o dopuszczalności aborcji" - oświadczył w komunikacie Trybunał Konstytucyjny.

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku, w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Jak wyjaśniał TK, uzasadnienie wyroku zamieszczono na stronie w środę, bo właśnie tego dnia wpłynęło ostatnie ze zdań odrębnych.

Zdania odrębne

Reklama

Jeszcze w październiku zdania odrębne do wyroku ustnie wygłosili sędziowie TK Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Forma pisemna tych zdań odrębnych została opublikowana wraz z uzasadnieniem. Ponadto wpłynęły i zostały w środę opublikowane także trzy zdania odrębne do pisemnego uzasadnienia wyroku TK. Zgłosili je sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak. 

Jeszcze w środę - po zamieszczeniu pisemnego uzasadnienia przez TK - wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw, zaś uzasadnienie w Monitorze Polskim.

Oświadczenie TK po medialnych doniesieniach

W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że "uzasadnienie do wyroku TK w sprawie aborcji pojawiło się 'nie wiadomo skąd'", a "część sędziów nie chciała go podpisać". "Jak udało nam się wczoraj nieoficjalnie ustalić, część członków składu orzekającego odmówiła podpisu po zapoznaniu się z 'dość bełkotliwym' uzasadnieniem" - napisał dziennik. Powołując się na anonimowego sędziego, zaznaczył, że "był wstępny projekt, nad którym miały się toczyć prace, jednak zamiast tego po jakimś czasie pojawiła się nie wiadomo skąd gotowa wersja, którą trzeba było tylko podpisać".

"Nieprawdą jest jakoby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego odmawiali podpisania uzasadnienia do wyroku w sprawie o sygnaturze akt K 1/20" - podkreśliło w czwartkowym oświadczeniu biuro prasowe TK. Przedstawiło także sekwencję zdarzeń w związku z pracami nad uzasadnieniem. 

Poinformowano, że podpisanie uzasadnienia wyroku nastąpiło 3 grudnia. Następnie - jak podał TK - pierwsze pisemne uzasadnienie zdania odrębnego zostało złożone 3 grudnia, drugie - 15 grudnia, trzecie - 22 grudnia, kolejne - 20 stycznia i ostatnie - 27 stycznia.

"Tego samego dnia 27 stycznia br. uzasadnienie wyroku (...) wraz ze wszystkimi zdaniami odrębnymi zostało opublikowane na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z obowiązującymi przepisami" - podkreślił TK.

Co wynika z uzasadnienia?

Z uzasadnienia wyroku TK wynika, że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny.

W uzasadnieniu wskazano też, że ocena dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia.

Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że ustawodawca nie może przenosić ciężaru związanego z wychowaniem dziecka ciężko upośledzonego albo nieuleczalnie chorego jedynie na matkę tego dziecka, zaś obowiązek dbania o takie osoby spoczywa także na władzy i całym społeczeństwie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy