Reklama

Reklama

​Uwaga, ograniczenie przesyłu energii od godz. 10

Z powodu upałów od godziny 10 w poniedziałek będzie obowiązywał 20. stopień zasilania - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Co to oznacza?

PSE wystosowały oficjalny komunikat w tej sprawie:

"Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. ogłasza dla obszaru całego kraju od godziny 10.00 dnia 10.08.2015 do godziny 17.00 dnia 10.08.2015 stopień zasilania 20 oraz od godziny 17.00 dnia 10.08.2015 do godziny 22.00 dnia 10.08.2015 stopień zasilania 19 i przewiduje od godziny 22.00 dnia 10.08.2015 do godziny 10.00 dnia 11.08.2015 stopień zasilania 11" - czytamy.

20. stopień zasilania oznacza ograniczenie przesyłu energii na terenie całego kraju.

- W wyniku upałów prawdopodobnie doszło do przeciążenia linii energetycznych. Linie te mają dopuszczalną temperaturę pracy i częściowo trzeba je będzie wyłączyć. PSE mają określone procedury postępowania w tych sprawach - powiedział Interii dr inż. Stanisław Maziarz z Instytutu Energetyki.

"Nie jesteśmy w stanie wytworzyć odpowiednich ilości energii" - wyjaśnił w rozmowie z TVP Info Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.

"Dla przeciętnego obywatela - o ile nie będzie awarii - nic się nie zmieni, dla dużych odbiorców (zakładów - przyp. red.) oznacza to planowe wyłączenia" - dodał Sikora.

Czytelnicy pamiętający dobrze lata 70. i 80. z pewnością pamiętają również takie właśnie komunikaty. Teraz, z powodu fali upałów, znów występują deficyty mocy.

Reklama

Stopnie zasilania - z czym to się je?

PSE podkreślają, że rzeczone ograniczenia nie dotyczą gospodarstw domowych, a także obiektów związanych m.in. z obronnością, bezpieczeństwem, służbą zdrowia.

Ograniczanie dostarczania i poboru energii elektrycznej określane jest w stopniach zasilania od 11 do 20.

11. stopień zasilania określa, iż odbiorca może pobierać moc w wysokości określonej w planie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej (może to być pobór w wysokości mocy umownej), natomiast 20. stopień zasilania oznacza, że firma pobiera ustaloną minimalną moc, niezbędną do funkcjonowania zakładu przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych. 

Podział ograniczeń pomiędzy 12 i 19 jest w miarę możliwości proporcjonalny.

Skutkiem wprowadzenia stopni zasilania jest ograniczenie dostaw energii elektrycznej do zakładów, które pobierają więcej niż 300 kW.

Obecne problemy dotyczą głównie ograniczeń w pracy elektrowni, spowodowanych zbyt wysoką temperaturą wody w rzekach (woda ta używana jest do chłodzenia bloków elektrowni) oraz obniżeniem zdolności przesyłowych linii najwyższych napięć (NN) z uwagi na słabe chłodzenie przewodów czynnikiem zewnętrznym (temperatura otoczenia), skutkujące obniżeniem możliwości przesłania energii elektrycznej ze źródeł, które mogłyby więcej produkować.

Z czym wiążą się ograniczenia przesyłu energii? Wypowiedz się!

Sztab kryzysowy

- W poniedziałek o godz. 12 odbędzie się robocze spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem premier Ewy Kopacz poświęcone zagrożeniom funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w związku z utrzymującą się wysoką temperaturą.

O spotkaniu poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała już w sobotę, że takie spotkanie się odbędzie. Po jego zakończeniu zaplanowano briefing prasowy szefowej rządu.

Premier Ewa Kopacz zwołała w sobotę w Raciążu (woj. mazowieckie) wyjazdową naradę poświęconą skutkom suszy z udziałem ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i wojewodów w sprawie suszy.

Szefowa rządu podkreśliła, że wysokie temperatury, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, powodują m.in. zagrożenie suszą, deficyt wody w poszczególnych rejonach Polski oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. Zwróciła uwagę, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na energetykę. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy