Reklama

Reklama

Usnarz Górny. Uchodźcy chorują. Straż Graniczna nie przepuściła ratowników

Jak poinformowali przedstawiciele Fundacji Ocalenie 10 uchodźców koczujących przy granicy polsko-białoruskiej zachorowało. Pojawiła się gorączka oraz krew w moczu. Karetka nie została przepuszczona przez Straż Graniczną. Ze względu na trudne warunki pojazd zakopał się w błocie. Opady deszczu zamieniły koczowisko w błotnisty plac.

Policja i Straż Graniczna rozluźniła kordon, który do tej pory zasłaniał grupę migrantów, dzięki czemu można przez lornetkę zobaczyć rozłożone na namiotach śpiwory. W części, której nie zasłaniają pojazdy polskich służb widać suszące się na kiju części garderoby oraz stojących mężczyzn. Zza zarośli unosi się dym.

Naprzeciwko koczowiska cudzoziemców, w odległości kilkuset metrów znajduje się obozowisko utworzone przez wolontariuszy Fundacji Ocalenie. W sobotę przyjechał ambulans z rejestracją z woj. śląskiego. 

Ratownicy próbowali przyjść z pomocą medyczną koczujący cudzoziemcom, lecz nie zostali wpuszczeni przez polskie służby w pobliże granicy. Karetka zakopała się w błocie. Z pomocą przyszedł jeden z mieszkańców Usnarza. Przyjechał traktorem i wyciągnął ambulans.

Reklama

Gorączka i krew w moczu

Jak informowała w mediach społecznościowych fundacja Ocalenie ratownicy medycznej chcieli pomóc koczującym, ze względu na ich problemy ze zdrowiem. U 10 osób pojawiła się gorączka oraz krew w moczu. 

"10 osób z gorączką i krwią w moczu. SG nie przepuszcza karetki. Twierdzi, że to decyzja do podjęcia przez MSW".

Od kilkunastu dni po białoruskiej stronie granicy koczuje grupa migrantów. Przejście do Polski uniemożliwiają im SG policja i wojsko.

Według informacji Straży Granicznej, w obozowisku jest 24 lub nieco więcej osób; fundacja Ocalenie, której pracownicy i wolontariusze są w Usnarzu Górnym, czyli po polskiej stronie i komunikują się z imigrantami za pomocą megafonów, otrzymuje od nich informacje, że w obozie są 32 osoby.

ZOBACZ: Marzena Rogalska potwierdziła najgorsze! "Nie zdążyliśmy pomóc..."

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne