Reklama

Reklama

Usnarz Górny: Ilu cudzoziemców na miejscu? Nowe doniesienia

- Na wysokości miejscowości Usnarz Górny pozostały 24 osoby - przekazała Polsat News rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Wcześniej SG podała, że ponad połowa z 32 cudzoziemców opuściła ten teren. Fundacja Ocalenie informuje o otrzymanej na kawałku drewna wiadomości. "Potrzebujmy międzynarodowej ochrony, jesteśmy chorzy, potrzebujemy pomocy" - mieli napisać migranci.

"W ostatnich dniach po interwencjach Straży Granicznej strona białoruska chciała zabrać całą grupę koczującą na wysokości miejscowości Usnarz Górny. Ponad połowa cudzoziemców opuściła teren, pozostałe osoby nie chcą opuścić miejsca koczowiska" - poinformowała w niedzielę na Twitterze Straż Graniczna.

Rzeczniczka SG przekazała jednak później Polsat News, że na wysokości miejscowości Usnarz Górny pozostały 24 osoby - 20 mężczyzn i cztery kobiety.

Z kolei Fundacja Ocalenie zajmująca się pomocą imigrantom i uchodźcom podawała najpierw, że na miejscu obozowiska przebywa 10 z 32 osób. Po czasie poinformowano jednak, że pracownicy fundacji obecni na miejscu nie są w stanie podać dokładnej liczby ludzi. "Nie wiemy czy 10. Nie widzimy wszystkich" - napisano na Twitterze. 

Reklama

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że "służby graniczne Białorusi zaprosiły dziś białoruskie media na spotkanie z koczującymi cudzoziemcami".

"Miejsce koczowiska zostało wcześniej przygotowane do nagrań telewizyjnych. Część osób została zabrana, a nowe przywiezione" - podała SG.


Chcą prosić o pomoc

Obcokrajowcy koczują w Usnarzu Górnym w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Chcą dostać się do Polski i starać się o pomoc międzynarodową. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze SG. Natomiast z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę tamtejsze służby.

Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama