Reklama

Reklama

Upały i burze z gradem. IMGW ostrzega

W niedzielę po południu IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla niemal całej Polski. Dla 12 województw ogłosiło też alert ostrzegający przed burzami z gradem.

Alertem drugiego stopnia przed burzami z gradem objęto woj. świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie oraz południową część woj. łódzkiego i wielkopolskiego. Ostrzeżeniem przed burzami z gradem pierwszego stopnia zostały objęte: woj. mazowieckie, lubelskie, lubuskie, północna część woj. wielkopolskiego i łódzkiego oraz południowa część woj. zachodniopomorskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniana w związku z tym, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Reklama

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży.

RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.

Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

RCB przypomina również, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Upał jest niebezpieczny!

Alert IMGW przed upałem drugiego stopnia, który został wydany dla niemal całej Polski, z wyjątkiem północnych krańców woj. zachodniopomorskiego, oznacza, że mieszkańcy tego obszaru mogą spodziewać się temperatury od 29 do 34 stopni.

RCB zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

***
Zobacz też:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama