Reklama

Reklama

Tusk w rocznicę konstytucji 3 maja: Patriotyzm to dobre wychowanie dzieci

Dziś patriotyzm to dobre wychowanie naszych dzieci; patriota dzieci nie bije, patriota swoje dzieci kocha, troszczy się o nie - powiedział premier Donald Tusk w rocznicę Konstytucji 3 maja. Ocenił też, że mimo niedoskonałości powinniśmy się cieszyć z obecnej konstytucji.

- Wolna Polska powinna być przede wszystkim dobrym domem dla naszych najmłodszych, o tym jestem głęboko przekonany - zaznaczył Tusk przed rozpoczęciem XXIII Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie. Do udziału w biegu zaprosiły premiera tzw. matki pierwszego kwartału.

Reklama

Po przebiegnięciu 5 kilometrów premier, pytany przez dziennikarzy, mówił, że nie jest entuzjastą wielu zapisów obecnej ustawy zasadniczej, ale uważa, że mamy konstytucję niepodległego państwa i powinniśmy się umieć z tego cieszyć. - Nic nie jest doskonałe, nasza konstytucja też nie jest doskonała, ale te najważniejsze rzeczy są w niej zapisane, a poza wszystkim 3 maja to święto wolności, niepodległości (...) przynajmniej 3 maja bym oszczędził i jak najmniej mówił o polityce - powiedział Tusk dziennikarzom.

Szef rządu po biegu mówił też, że udało mu się przebiec dystans 5 kilometrów w mniej niż 25 minut, co uznał za bardzo dobry rezultat. - Żyję, to też jest sukces na pewno - żartował.

Po zakończeniu biegu kancelaria premiera poinformowała, że Tusk przebiegł trasę biegu w 24 minuty 26 sekund. - Jak dla mnie ten czas jest dobry, to nie jest oczywiście czas dla sportowców, ale dla ludzi w pewnym wieku i uprawiających pewien zawód, to świadczy nie najgorzej - zaznaczył szef rządu w rozmowie z dziennikarzami.

Premier pochwalił się, że średnio trzy razy w tygodniu udaje mu się pokonać 8-10 kilometrów. Do takiej aktywności namawiał też Polaków. - Bieganie stało się dla wielu Polaków i dla mnie też filozofią wypoczynku i trudno byłoby pracować w tym rytmie, jaki narzuca urząd, który sprawuję, gdyby nie systematyczny wysiłek fizyczny - powiedział Tusk.

- Nie ma żadnej przeszkody i tłumaczenia. Koleżankom, a szczególnie kolegom, którzy mówią: nie mam czasu na wysiłek fizyczny, odpowiadam: Masz czas żeby pić, masz czas żeby palić, masz czas żeby jeść i plotkować; nie ma wymówki i wszystkich serdecznie namawiam do jakiejkolwiek formy wysiłku - mówił premier.

Bieg na dystansie 5 km rozpoczął się po godzinie 11. na ul. Rozbrat. Jego trasa miała 5 km i biegła ulicami: Hoene-Wrońskiego, Myśliwiecką, Górnośląską, Piękną, Wiejską, Matejki, Al. Ujazdowskimi, Agrykolą, Szwoleżerów, Czerniakowską i Łazienkowską na metę w Al. Hopfera w parku Agrykola. Plan został zmodyfikowany w porównaniu z ubiegłymi latami tak, aby wiódł bliżej gmachu Sejmu, co miało zaakcentować związek wydarzenia z Konstytucją. W biegu - według organizatorów - wzięło udział około 5 tys. osób.

XXIII Bieg Konstytucji 3 Maja jest częścią warszawskiej inicjatywy biegowej pod hasłem "Zabiegaj o pamięć". W skład tego cyklu biegów wejdą również: 25. Bieg Niepodległości i 23. Bieg Powstania Warszawskiego. W piątek w ramach Biegu Konstytucji 3 Maja odbył się również "Bieg dzieci z maskotkami" na długości 700 m.

Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy