Reklama

Reklama

Tusk: Saperzy szczególnie pomocni w potrzebie

Wojska inżynieryjne szczególnie zasłużyły się pomagając cywilom poszkodowanym w klęskach żywiołowych - powiedział premier Donald Tusk, który w piątek odwiedził 2. Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu. Zapowiedział wydzielenie w jednostkach inżynieryjnych specjalnych zespołów odbudowy.

- Nieprzypadkowo spotykamy się dzisiaj w Kazuniu, ponieważ wasze działania, poświęcenie, kompetencje są najlepszą wizytówka polskiego wojska, zarówno wtedy, kiedy podejmujecie się misji najbardziej dramatycznych, czasami tragicznych, jak misja w Afganistanie, jak i wtedy, kiedy - co jest waszym znakiem rozpoznawczym - niesiecie pomoc nie w czasie wojny, ale w przypadku takich nieszczęść, jak klęski żywiołowe - powiedział premier podczas opłatkowego spotkania z żołnierzami.

Reklama

- Czas Bożego Narodzenia to dobry moment, żeby przypomnieć, że polscy żołnierze w czasie pokoju niosą pomoc cywilom; że wojska inżynieryjne, saperzy szczególnie zasłużyli się w pamięci tych wszystkich, którzy znaleźli się w nagłej potrzebie - dodał.

Premier podkreślił zaangażowanie saperów w akcji powodziowej w 2010 r., gdy żołnierze, jak powiedział, ratowali życie, zdrowie i dobytek powodzian.

Nie zawsze dajemy radę bez waszej pomocy

- Nie zawsze dajemy radę bez waszej pomocy i dlatego wspólnie z ministrem obrony narodowej postanowiliśmy wykorzystać wasze umiejętności i wasz zapał, szczególnie tam, gdzie ludzie potrzebują waszych kompetencji - powiedział Tusk. Poinformował, że powstają wojskowe jednostki odbudowy - specjalne zespoły zadaniowe wydzielone z istniejących jednostek inżynieryjnych - których zadaniem będzie np. budowa mostów zerwanych przez powódź. W przyszłym roku w budowie ma być 20 takich mostów, w 2014 r. - 30.

Zapewnił, że wraz z ministrem obrony i dowódcami rząd stara się zapewnić saperom nowoczesny sprzęt.

Premier życzył żołnierzom "roku bez ofiar"

Wspomniał żołnierzy z Kazunia, którzy polegli w Afganistanie - plutonowego Waldemara Sujdaka, kaprala Pawła Brodzikowskiego, kaprala Pawła Szweda, plutonowego Pawła Stypułę, kaprala Pawła Staniaszka. - W ten wieczór wigilijny w wielu polskich domach będziemy o was pamiętać - zwrócił się do obecnych na uroczystości rodzin poległych żołnierzy. Życzył żołnierzom "roku bez ofiar, roku ciężkiej służby, ciężkiej pracy z dobrymi efektami".

Premierowi towarzyszyli minister obrony Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka, szef inżynierii wojskowej gen. bryg. Bogusław Bębenek i dowódca pułku Adam Przygoda. Wspólną modlitwę odmówili biskup polowy WP Józef Guzek, naczelny kapelan ewangelicki ks. płk Mirosław Wola i dziekan Wojsk Lądowych ordynariatu prawosławnego ks. płk Michał Dudicz. W spotkaniu wzięli też udział weterani misji zagranicznych, rodziny żołnierzy i pracownicy pułku.

2. Mazowiecki Pułk Saperów wspiera inne wojska m.in. w kontyngentach wojskowych za granicą, prowadząc rozpoznanie minerskie; w kraju uczestniczy w likwidacji skutków klęsk żywiołowych, odbudowuje drogi i most.

Dowiedz się więcej na temat: saperzy | Donald Tusk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy