Reklama

Reklama

Tusk: Polacy, także dzięki samorządowi, umieją wydawać środki unijne

Polacy, także dzięki samorządowi, dobrze zdają egzamin ze skutecznego wydawania środków unijnych - przekonywał w środę premier Donald Tusk, który uczestniczył w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Tusk pogratulował wszystkim samorządowcom, którzy od 23 lat budują Polskę, budują lepsze standardy cywilizacyjne oraz "zręby autentycznych wspólnot i społeczności lokalnych". - Dziesiątki tysięcy Polaków przeszły przez intensywny kurs obywatelskiego, autentycznego przeszkolenia, jakim jest uczestnictwo w samorządzie terytorialnym - podkreślił premier.

Reklama

Według niego kapitał ludzki to jest "najcenniejsza część, jaka powstaje dzięki samorządowi terytorialnemu w Polsce". - Nic tak nie uczy autentycznych, społecznych zachowań jak odpowiedzialność za losy wspólnoty - ocenił szef rządu.

27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory do odrodzonego samorządu.

Zdaniem Tuska samorządowcy często lepiej rozumieją autentyczne potrzeby ludzi niż władza centralna, o której często się mówi, że jest trochę odrealniona. - Samorząd terytorialny jest cennym, trudnym, wymagającym partnerem, a w czasach kryzysu, szczególnie krytycznym wobec niektórych działań władzy centralnej - zaznaczył premier.


Przekonywał też, że uzgodniony przez kraje Unii Europejskiej budżet na lata 2014-2020 jest korzystny dla samorządu oraz że jest sukcesem Polski. -

"To jest naprawdę gigantyczna szansa"

- przekonywał.

Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy.

- Nie trzeba mieć za wiele wyobraźni, żeby zrozumieć, jak wielką szansą jest ta druga perspektywa finansowa z jeszcze większymi pieniędzmi - podkreślił Tusk. Jak dodał, razem z samorządowcami czuje odpowiedzialność, żeby te miliardy złotych z budżetu UE dla Polski zostały dobrze wykorzystane.

Premier podkreślił, że w czasie negocjacji na szczycie unijnym w Brukseli bardzo ważna była walka o utrzymanie zasady kwalifikowalności VAT w latach 2014-2020 (będzie możliwość wliczania kosztów tego podatku do kosztów inwestycji objętych dofinansowaniem z UE).

Szef rządu poinformował, że w mijającej perspektywie finansowej około 25 proc. środków europejskich było w dyspozycji samorządu terytorialnego. Jak dodał, w następnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 będzie to około 40 proc. - To jest skok jakościowy - podkreślił.

Tusk zadeklarował, że razem z ministrami: finansów oraz administracji i cyfryzacji, a także samorządowcami "będą starali się znaleźć takie rozwiązania, które nie uczynią pustymi hasłem tej wielkiej obietnicy, eldorado europejskiego, jakie będzie płynęło do Polski".

"Jeszcze większym wyzwaniem będzie racjonalne i solidarne wydanie środków"

- Być może jeszcze większym wyzwaniem będzie racjonalne i solidarne wydanie środków przez wszystkich zainteresowanych - przewiduje premier. Jak ocenił, Polska jest dobrym przykładem kraju, który mądrze wydaje środki unijne. - Polacy, także dzięki samorządowi, dobrze zdają egzamin ze skutecznego wydawania środków unijnych - przekonywał Tusk.

Premier zapowiedział też, że rząd zrobi przegląd możliwości budżetowych, w związku z gorszymi prognozami, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. - Będę prosił o spotkanie w czerwcu, tak żebyśmy mogli sobie uczciwie powiedzieć, co jest możliwe, jeśli chodzi o wsparcie samorządu terytorialnego - zwrócił się Tusk do samorządowców.

- Jesteśmy w tej samej części pola tej wielkiej, społecznej gry, jaką jest polityka i administracja publiczna - przekonywał szef rządu.

W uroczystej części posiedzenia komisji - w obecności szefa rządu - zostały wręczone nagrody laureatom X edycji Konkursu Redakcji "Samorządu Terytorialnego" na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i licencjackie dotyczące ustroju i działalności samorządu terytorialnego obronione w 2012 r.     

Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | samorządy | pieniądze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje