Reklama

Reklama

Tusk: Lepiej, gdy prokuratura jest niezależna od czynnika politycznego

Lepiej, gdy prokuratura jest niezależna od czynnika politycznego, ale autonomia prokuratury nie może być autonomią prokuratora od jego zwierzchnika, gdy chce on wymusić lepszą pracę - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że "autonomia prokuratury powinna być autonomią od nacisków politycznych". "Jestem w kontakcie z prokuratorem generalnym, jeśli chodzi o Ustawę o prokuraturze (...) bardzo byśmy chcieli, żeby były narzędzia ustawowe, które umożliwiają dyscyplinowanie prokuratorów" - powiedział. "Ponieważ jestem przekonany, chociaż często na tym tracę jako premier, że jest lepiej, kiedy prokuratura jest niezależna od czynnika politycznego, to najlepiej byłoby w takim razie wyposażyć prokuratora generalnego w narzędzia, które umożliwią mu większe dyscyplinowanie podwładnych" - zaznaczył Tusk.

Reklama

Od ponad dwóch lat trwają prace nad nowymi przepisami regulującymi funkcjonowanie prokuratury. Projektowane regulacje mają zastąpić dotychczasową - pochodzącą z 1985 r. i wielokrotnie nowelizowaną - ustawę o prokuraturze.

Przewidziano m.in. wprowadzenie przepisów, które zobowiązywałyby ministra sprawiedliwości do opracowania - w porozumieniu z MSW - założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie - po zaopiniowaniu przez PG - byłyby przyjmowane przez rząd. Określone przez rząd kierunki nie byłyby wiążące dla PG, ale prokurator generalny odnosiłby się do nich, składając coroczne sprawozdanie z działalności prokuratury.

"Projekt został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i czeka na przyjęcie przez rząd, na razie nie ma decyzji kiedy stanie on na rządzie" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose.

Tusk, odpowiadając na pytania dziennikarzy, nawiązał także do wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego. "Minister Królikowski jest - w ocenie wielu obserwatorów - ministrem kontrowersyjnym, ma jakieś twarde przekonania, pisze książki, et cetera, ale jeśli chodzi o jego udział w pracy nad zmianami w przepisach o prokuraturze, ja nie mam zastrzeżeń do jego pracy, pracowitości i nastawienia" - zaznaczył premier.

W piątek w radiu TOK FM poseł PO Andrzej Halicki, mówiąc o Królikowskim, ocenił, że "jego poglądy, postawa, a także to, co czynił już jako doradca Jarosława Gowina, (...) jest całkowicie sprzeczne z tym, co jest istotą myślenia w Platformie, nawet jeżeli ona jest wielonurtowa". Dodał, że minister Biernacki powinien zwolnić Królikowskiego. Biernacki - cytowany przez TOK FM - odpowiedział: "Czy jeżeli ktoś ma swoje poglądy, to nie może pełnić określonych funkcji?".

Ostatnio komentarze wywołała wydana niedawno książka pt. "Bóg jest większy", będąca wywiadem, jaki Królikowski przeprowadził z ordynariuszem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem. "Na wywiad ten namawiałem księdza arcybiskupa Hosera od kilku lat, będąc pewnym, że to, co ma do przekazania, sposób, w jaki potrafi mówić o Panu Bogu, powinno być poznane przez ludzi, którzy szukają dobra i sensu" - napisał Królikowski w przedmowie do tej książki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy