Reklama

Reklama

Trzej posłowie PO wstrzymali się od głosu ws. ustawy o finansach

Trzej posłowie PO - Jarosław Gowin, John Godson i Jacek Żalek - wstrzymali się od głosu w piątkowym głosowaniu nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych dotyczącym zawieszenia pierwszego progu ostrożnościowego.

Gowin, Godson, Żalek, a także posłanka PO Zofia Ławrynowicz, wstrzymali się także we wcześniejszym głosowaniu nad wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu w całości.

"Dzisiejsze głosowania pokazują, że pomimo dziwnego zachowania niektórych kolegów, koalicja dysponuje stabilną większością" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Paweł Graś. Nowela ustawy o finansach publicznych, która zawiesza tzw. pierwszy próg ostrożnościowy (dług publiczny będzie mógł przekroczyć 50 proc. PKB) została bowiem uchwalona.

Reklama

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział wcześniej, że jeśli Gowin, Godson i Żalek nie poprą rządowego projektu, to prawdopodobnie czeka ich zawieszenie w prawach członka klubu Platformy. Decyzja ma zapaść jeszcze w piątek.

Po głosowaniu Donald Tusk powiedział jednak, że decyzja o ewentualnych karach dla Gowina, Żalka, Godsona zapadnie dopiero po wyborach szefa PO.

Do poparcia rządowego pomysłu przekonywał trzech posłów na czwartkowym posiedzeniu klubu Platformy wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski. 

Złamali dyscyplinę

Już w środę Gowin, Żalek i Godson wstrzymali się od głosu - wbrew dyscyplinie klubowej - w głosowaniu nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, dotyczącym zawieszenia pierwszego, 50-procentowego progu ostrożnościowego. Wiceszef klubu Platformy Andrzej Biernat zapowiedział w czwartek, że jeśli Gowin, Godson i Żalek w piątek ponownie nie poprą projektu ws. finansów publicznych, to on złoży wniosek o wyrzucenie ich z partii.

W piątkowym głosowaniu rządowy projekt poparło 235 posłów, przeciw było 210, a wstrzymało się 5, tym samym Sejm uchwalił przepisy dotyczące zawieszenia progu ostrożnościowego.

Wśród 204 głosujących posłów PO, 201 była za ustawą, trzech wstrzymało się od głosu (Gowin, Godson, Żalek); dwóch posłów nie wzięło udziału w głosowaniu (Konstanty Miodowicz, który od kilku tygodni jest w szpitalu oraz Killion Munyama). Za rządową ustawą byli wszyscy posłowie PSL (29). Za było też czterech posłów z koła Inicjatywa Dialogu (byli posłowie Ruchu Palikota). Nowelę poparł także poseł niezrzeszony Ryszard Galla.

Przeciw ustawie głosowało 132 posłów PiS, jeden wstrzymał się od głosu (Jerzy Żyżyński), czterech nie głosowało: Małgorzata Gosiewska, Mariusz Orion-Jędrysek, Sławomir Kłosowski i Jan Szyszko.

Również przeciw było: 34 posłów Ruchu Palikota (dwóch nie brało udziału w głosowaniu: Roman Kotliński i Armand Ryfiński); 24 posłów SLD (jeden - Ryszard Zbrzyzny - nie głosował); 17 z Solidarnej Polski.

Przeciw głosowało także trzech posłów niezrzeszonych: Ryszard Kalisz, Wanda Nowicka i Piotr Chmielowski.

CZYTAJ TAKŻE: Sejm podjął decyzję ws. zawieszenia progu ostrożnościowego

Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Gowin | Jacek Żalek | John Godson

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne