Reklama

Reklama

Trybunał Konstytucyjny o prawie UE w Polsce. Przerwa do 22 września

We wtorek Trybunał Konstytucyjny miał zająć się wnioskiem premiera dotyczącym zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE. W związku ze złożeniem przez RPO wniosku o wyłączenie ze sprawy Stanisława Piotrowicza Trybunał zarządził przerwę do 22 września.

- Wniosek o wyłączenie sędziego, jeśli chodzi o procedury, został złożony zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie zawiera braków formalnych, wobec tego podlegać będzie rozpoznaniu - powiedziała prezes TK sędzia Julia Przyłębska. Jak dodała, "w tym stanie rzeczy niestety TK musi zarządzić przerwę, ponieważ musi rozpoznać ten wniosek". Przerwę ogłoszono do 22 września do godz. 11.

RPO chce wyłączenia Stanisława Piotrowicza

Jednocześnie prezes Przyłębska zwróciła się z apelem do uczestników postępowania "o traktowanie organu państwa, jakim jest TK, z pełną powagą i składanie wniosków formalnych w takim terminie, aby TK mógł te wnioski rozpoznać w odpowiednim czasie, aby nie przerywać niepotrzebnie postępowania".

Reklama

Wcześniej - podczas wtorkowego posiedzenia TK w pełnym składzie - przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski złożył wniosek o wyłączenie sędziego Stanisława Piotrowicza. Rzecznik zawnioskował też o zapoznanie się przez pełny skład TK ze wszystkimi stanowiskami przedstawionymi w tej sprawie, a w konsekwencji o rozpoznawanie sprawy przez Trybunał od początku, gdyż w lipcu TK zaczął badać sprawę w składzie pięciorga sędziów.

Wniosek premiera do TK

Wniosek premiera Mateusza Morawieckiego został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak argumentowała wówczas KPRM, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

CZYTAJ: Połomski w coraz gorszym stanie! Menadżerka ujawnia przykrą prawdę

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje