Reklama

Reklama

Trumna z ciałem Kornela Morawieckiego zostanie wystawiona w Sejmie

- Na prośbę skierowaną do Kancelarii Sejmu przez Solidarność Walczącą, w piątek w Sali Kolumnowej zostanie wystawiona trumna z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego - poinformował w środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

"Na wniosek, prośbę, skierowaną do Kancelarii Sejmu przez Solidarność Walczącą, w piątek w Sali Kolumnowej zostanie wystawiona trumna z ciałem marszałka seniora" - poinformował Terlecki w środę na briefingu prasowym w Sejmie.

Zapowiedział, że wcześniej odbędzie się pożegnanie marszałka seniora przez rodzinę i najbliższych współpracowników a od godziny 13 Sala Kolumnowa będzie otwarta dla wszystkich chcących pożegnać Kornela Morawieckiego.

Dlaczego?

"Następnie o godz. 19. współpracownicy i przyjaciele, nasz klub, odprowadzimy marszałka seniora do Katedry Polowej Wojska Polskiego" - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Reklama

"Kornel Morawiecki był, jest, bohaterem naszej niepodległości. Należy z pewnością do osób najbardziej zasłużonych dla wolności Polski. Polska pamięta o swoich bohaterach; będziemy chcieli jak najgodniej uczcić tego wybitnego działacza na rzecz wolności Polski" - powiedział Terlecki pytany o powody takiej formy pożegnania marszałka seniora.

Na uwagę, że po śmierci Jan Olszewskiego trumna z ciałem byłego premiera nie była wystawiona w Sejmie, Terlecki odparł, że wystawiono ją w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak zaznaczył, Kornel Morawiecki był marszałkiem seniorem Sejmu i dlatego trumna z jego ciałem zostanie wystawiona w gmachu izby niższej parlamentu.

Dopytywany o to, że także trumna z ciałem marszałka Sejmu I kadencji Wiesława Chrzanowskiego nie była wystawiona w Sejmie odparł, że nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego marszałek Chrzanowski nie został w ten sposób uczczony.

Szczegóły pogrzebu

Msza pogrzebowa Kornela Morawieckiego odbędzie się w sobotę o godz. 12. w Katedrze Polowej WP w Warszawie, następnie o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Od wtorku na parterze, przy wejściu głównym do Sejmu wystawiona jest księga kondolencyjna po śmierci Kornela Morawieckiego. Księga będzie dostępna także w środę i czwartek w godz. 9-19.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje