Reklama

Reklama

Tragiczny bilans nawałnic nad Polską wzrósł

Do pięciu wzrosła liczba ofiar nawałnicy, jaka przeszła nad Pomorzem w nocy z piątku na sobotę - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Piąta ofiara to 48-latek, który został przygnieciony przez drzewo w miejscowości Zapora w powiecie chojnickim. IMGW wydał ostrzeżenia przed kolejnymi burzami.

O piątej ofierze poinformował Waldemar Świąder z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

Pozostałe cztery ofiary, o których już wcześniej informowały służby, także zginęły w rejonie chojnickim. Były to dwie dziewczynki w wieku 13 i 14 lat - uczestniczki obozu harcerskiego w Suszku. Przynajmniej jedna z nich przebywała w namiocie przygniecionym przez drzewo.

Na skutek nawałnicy śmierć poniósł też w miejscowości Swornegacie 29-letni mieszkaniec Warszawy, który nocował w namiocie przygniecionym przez wiatrołom. W okolicach miejscowości Konarzyny zginęła z kolei 56-letnia kobieta (przygniótł ją komin, który zawalił się wraz z częścią domu zburzoną przez padające drzewo), obrażeń doznały też dwie inne osoby przebywające w obiekcie, w tym mąż ofiary.

Reklama

"Mamy za sobą dramatyczną noc"

W całym kraju bez prądu pozostaje ok 180 tys. odbiorców.

"Mamy za sobą bardzo dramatyczną noc, po przejściu burz, które jeszcze występują w niektórych regionach. Zaczęły się od strony południowej Polski i objęły województwo dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Do godzin porannych strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy razy, najwięcej w Wielkopolsce i woj. kujawsko-pomorskim (po 2 tys. interwencji w obu regionach)" - powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Na Pomorzu najbardziej ucierpiały trzy powiaty: chojnicki, człuchowski i bytowski, także samo miasto Gdańsk.

Ostrzeżenia przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed upałami dla woj. lubelskiego i podkarpackiego; Dla woj. podkarpackiego zostało również wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem; dla woj. lubelskiego - ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Województwa podlaskie, małopolskie i świętokrzyskie objęte są ostrzeżeniami drugiego stopnia ze względu na burze z gradem. Dla woj. mazowieckiego zostało wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem, a pierwszego stopnia przed burzami.

Łącznie objętych ostrzeżeniami jest osiem województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i łódzkie.

Podczas burz wiatr w porywach osiągnie 80 km/h. Będzie o wiele słabszy od tego, który towarzyszył w nocy nawałnicom na Pomorzu, gdzie według pomiarów stacji Instytutu osiągnął prędkość 110 kilometrów na godzinę. Jednak synoptycy uważają, że wiatr mógł być dużo silniejszy, nie wykluczają, że minionej nocy na Pomorzu przeszła trąba powietrzna.

Przed burzą przestrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, na Twitterze zamieściło infografikę, z której można się dowiedzieć, jak postępować podczas wyładowań atmosferycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne