Reklama

Reklama

Szydło zapowiada: Będzie poprawka w Senacie ws. środków na uczelnię o. Rydzyka

W Senacie pojawi się poprawka do budżetu przeznaczającą 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - poinformowała w piątek premier Beata Szydło. Nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - dodała.

Szydło była pytana w piątek podczas konferencji prasowej w Chęcinach (świętokrzyskie) o poprawkę PiS do budżetu przeznaczającą 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

"Klub będzie zgłaszał poprawki w Senacie. Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie poprawką, która jest przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta" - powiedziała.

Reklama

W Sejmie przed głosowaniem nad budżetem, które zaczęło się w czwartek ok. 23.30, marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że wycofana została poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W czwartek pozytywnie zaopiniowała ją komisja finansów publicznych. Poprawka przewidywała obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł. Połowa tej kwoty miała dotyczyć dotacji i subwencji w tzw. pozostałych zadaniach w zakresie kultury, a połowa - wydatków na teatry.

Uzyskane w ten sposób oszczędności miałyby być przeznaczone na wydatki majątkowe i bieżące w rezerwie celowej "Środki na realizację zadań Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu".

Dziś Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS, tłumaczył dziennikarzom w Sejmie, że klub Prawa i Sprawiedliwości zdecydował, że nie jest to dobry sposób znalezienia pieniędzy na wsparcie uczelni o. Rydzyka. - Fundusze te powinny pochodzić z resortu ministra Gowina (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - red.) - powiedział poseł.

Jak podaje TVN24, rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Zawada powiedziała w rozmowie z reporterką stacji, że żaden wniosek o dofinansowanie toruńskiej uczelni o. Rydzyka do resortu nie wpłynął.

Zawada przyznała, że sprawę zna z przekazów medialnych.

Jak napisano na oficjalnym profilu MNiSW na Twitterze, "Ustawa prawo o szkolnictwie wyższym nie daje podstaw do udzielania dotacji na wydatki majątkowe dla uczelni niepublicznej. Nie przewiduje również dotacji na wydatki bieżące, które byłyby przyznawane z pominięciem obowiązującego algorytmu finansowego".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje