Reklama

Reklama

Szydło: Polska i Szwecja odpowiedzialne za przyszłość Partnerstwa Wschodniego

Premier Beata Szydło podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej, że Polska i Szwecja jako pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego czują się szczególnie odpowiedzialne za jego przyszłość. Rozmowy z premierem Szwecji dotyczyły stosunków bilateralnych, relacji gospodarczych, współpracy w zakresie obrony oraz kwestii współpracy w ramach UE.

Premier Szydło o współpracy ze Szwecją

Jak podkreśliła Beata Szydło, Szwecja jest "strategicznym partnerem Polski w regionie i w UE". Premier dodała, że wtorkowe rozmowy "potwierdziły, że nasza bliskość nie wynika jedynie z położenia geograficznego, ale przede wszystkim z podobnego podejścia do wielu kwestii, z podobieństwa wyzwań, wspólnoty interesów i zbliżonej percepcji zagrożeń".

Reklama

Beata Szydło szczególną uwagę zwróciła na współpracę Polski i Szwecji dotyczącą Partnerstwa Wschodniego. "Zgodziliśmy się z panem premierem, że jako państwa-pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego w sposób szczególny czujemy się odpowiedzialni za jego dalszą przyszłość. Jesteśmy zdeterminowani, aby wspólnie pracować nad reformą Partnerstwa, także w kontekście listopadowego szczytu" - powiedziała szefowa polskiego rządu. Wśród tematów rozmów z Lofvenem premier wymieniła także relacje z Rosją, w tym kwestie organizowanych przez Moskwę ćwiczeń wojskowych, czy akcji dezinformacyjnych. 

"To wszystko odnotowujemy jako zagrożenia, które powinny również być brane pod uwagę przez nasze dwa państwa. Powinniśmy tutaj współpracować, wymieniać się informacjami i uznajemy to za bardzo ważny element współpracy" - mówiła szefowa polskiego rządu."Zgodziliśmy się, że utrzymanie międzynarodowego poparcia dla Ukrainy, zarówno na forum UE jak i ze strony innych ważnych partnerów, instytucji międzynarodowych jest kluczowe dla stabilizacji sytuacji i rozwoju tego państwa" - dodała. Szydło podkreśliła, że rozmowy z premierem Szwecji dotyczyły także tematów gospodarczych. 

"Chcemy w ramach tej współpracy gospodarczej budować nowe płaszczyzny, otwierać nowe pola tej współpracy. Liczymy na to, że nasi przedsiębiorcy będą mogli ze sobą kooperować. Mówiliśmy o tym, że w ramach współpracy gospodarczej liczymy na intensyfikację kontaktów sektora nowoczesnych technologii i przemysłów innowacyjnych" - zaznaczyła.

Premier poinformowała, że rozmowy z szefem szwedzkiego rządu dotyczyły także spraw UE, w tym rozpoczynającego się w czwartek szczytu Rady Europejskiej. "Koncentrowaliśmy się głównie na kryzysie migracyjnym i na kwestiach związanych z Brexitem. Podniosłam również w rozmowie z panem premierem sprawę dla Polski niezwykle istotną, jaką jest realizacja Nord Stream 2" - dodała.

Szwecja partnerem Polski w UE


Premier Szwecji Stefan Lofven powiedział, że dla jego państwa bardzo ważne jest, aby pogłębiać współpracę z różnymi partnerami w Unii Europejskiej. Zadeklarował, że Szwecja chce nadal rozwijać bilateralną współpracę z Polską, m.in. w zakresie Partnerstwa Wschodniego, innowacyjności i handlu. Dziękował Polsce za  - jak się wyraził - "wspaniałą" współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego. Przypomniał, że Partnerstwo zostało zainicjowane wspólnie przez Polskę i Szwecję. 

"Mówiliśmy o tym, jak ważne jest to, aby Unia Europejska spełniała oczekiwania naszych obywateli" - powiedział. Lofven podkreślił, że miejsca pracy i rozwój są szczególnie ważne dla Szwecji. Poinformował, że zaprosił premier Szydło na listopadowy szczyt do Goeteborga, który poświęcony będzie kwestiom rozwoju społecznego, miejsc pracy i socjalnego wymiaru UE. Wyraził zadowolenie, że polska premier przyjęła zaproszenie. "Chcemy działać na rzecz poprawy codziennego życia ludzi pracujących poprzez tworzenie właściwych, odpowiednich, sprawiedliwych warunków pracy" - mówił.Jak relacjonował, rozmawiał z premier Szydło również na temat migracji. Zdaniem Lofvena, to pilny temat i wyzwanie, któremu będziemy mogli sprostać jedynie razem.Kolejnym tematem rozmów były relacje z Rosją.

"Jesteśmy za podtrzymaniem sankcji do czasu, gdy Rosja spełni postanowienia porozumień mińskich" - podkreślił szwedzki premier.Lofven zaznaczył, że Polska i Szwecja opowiada się także za obniżeniem napięcia w basenie Morza Bałtyckiego, co - jak dodał - będzie wymagało współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa pomiędzy krajami regionu. Premier Szwecji złoży też kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta oraz odwiedzi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dowiedz się więcej na temat: Beata Szydło

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje