Reklama

Reklama

"Szkolna ulica" w Warszawie. Rafał Trzaskowski ogłosił nowy program

Prezydent Warszawy chce ograniczyć ruch aut wokół szkół, gdy dzieci idą na lekcje. Pilotaż nowego programu "Szkolna ulica" ma ruszyć we wrześniu przy jednej z placówek na Ursynowie. Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, jeden na pięciu uczniów spotkał się z niebezpieczną sytuacją na drodze w trakcie ostatnich dwóch lat.

We wtorek Rafał Trzaskowski ogłosił nowy projekt stołecznego ratusza. Zdaniem prezydenta stolicy, trzeba podjąć działania, gdyż "uczniowie nie czują się bezpiecznie w drodze do szkoły". Jak przypomniał, bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem.

"Dlatego tworzymy program 'Szkolna ulica' ograniczający ruch samochodów w otoczeniu szkół przed lekcjami. Pilotaż ruszy we wrześniu przy Szkole Podstawowej nr 323 przy ul. Hirszfelda (na Ursynowie - red.)" - dodał prezydent Warszawy. 

Zmiany na drogach w pobliżu szkół

Trzaskowski przywołał również dane, z których wynika, iż 16 proc. uczniów obawia się o swoje bezpieczeństwo, gdy idzie na lekcje, a co piąte dziecko doświadczyło "niebezpiecznej sytuacji drogowej" w ciągu ostatnich dwóch lat. Uściślił, iż "Szkolna ulica" będzie elementem szerszego projektu "Szkoła na szóstkę", realizowanego od 2020 roku.

- Szczegóły nowego programu przedstawimy w środę - przekazał Interii Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich.

Reklama

Warszawski magistrat objaśnia, iż "Szkoła na szóstkę", o której wspomniał Trzaskowski, składa się z trzech elementów. Czas na ich realizację to rok. Najpierw zbierane są zgłoszenia od placówek, które chciałyby zmian w swoim otoczeniu. Ratusz, współpracując m.in. z urzędami dzielnic, decyduje wówczas, które z nich zostaną zakwalifikowane do programu. 

Później specjaliści wykonują audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego w okolicach tych szkół, jak i pytają uczniów i nauczycieli, co dokładnie powinno się zmienić. Ratusz dodaje, że następnym krokiem są prace projektowe i budowlane, np. przebudowa ulic, budowa sygnalizacji świetlnej czy zmiany w organizacji ruchu aut. 

Ponad 265 tysięcy uczniów w Warszawie

Jak wyliczył warszawski Urząd Miasta, w obrębie stolicy w roku szkolnym 2020/2021 działa (biorąc pod uwagi placówki publiczne) 355 przedszkoli, 253 szkoły podstawowe, 106 liceów, 47 techników oraz 33 szkoły branżowe. 

W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych uczy się 57 629 podopiecznych, do podstawówek chodzi 126 836 dzieci, w liceach nauki pobiera 53 761 osób, a w technikach - 23 909. Z kolei do szkół branżowych I i II stopnia zapisanych jest 3 036 uczniów. Sumując, warszawska oświata publiczna szkoli ponad 265 tysięcy osób.

Wiktor Kazanecki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama