Reklama

Reklama

Szefowie MSZ Polski i Niemiec o polityce migracyjnej

Niemcy dążą do zmniejszenia liczby przyjmowanych imigrantów. Trwają działania zarówno wewnątrz kraju jak i na arenie międzynarodowej. Mówił o tym szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z polskim ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.

Frank-Walter Steinmeier powiedział, że rząd Niemiec opracował trzy projekty ustaw dotyczących zmniejszenia liczby uchodźców.

Reklama

"Próbujemy na szczeblu narodowym stworzyć takie warunki, żeby liczba uchodźców była mniejsza, ale uważamy, że narodowe działania nie wystarczą, dlatego musimy podjąć działania międzynarodowe" - powiedział.

Te działania to m.in. ochrona granic oraz porozumienie z Turcją. Najważniejszym jednak krokiem powinno być - zdaniem Steinmeiera - dążenie do rozwiązania sytuacji w rejonach objętych konfliktem zbrojnym. "Prawda jest taka, że ludzie uciekają przed wojną i przemocą, ja jestem za tym, żeby deeskalować te konflikty" - powiedział.

Uchodźcy a imigranci ekonomiczni

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podkreślił, że są dwa rodzaje imigrantów - ekonomiczni oraz ci, którzy uciekają przed wojną. "Jeśli chodzi o uchodźców wojennych to będziemy respektować prawa międzynarodowe i zobowiązania podjęte przez poprzedni rząd" - powiedział.

Przypomniał jednocześnie, że Polska przyjęła ostatnio olbrzymią grupę imigrantów ze Wschodu. " W Polsce przebywa milion Ukraińców, jeśli rozmawiamy o solidarności to fakt, że Polska ich przyjęła powinien być uwzględniony w dyskusji międzynarodowej" - powiedział minister Waszczykowski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy