Reklama

Reklama

Szef PSP: Przegląd gotowości służb z powodu nadchodzących roztopów

"Komendant Główny PSP polecił komendantom wojewódzkim i szkół PSP przegląd gotowości sił pod kątem możliwości natychmiastowego skierowania do działań" - poinformowało w poniedziałek MSWiA. Powodem możliwej mobilizacji są przewidywania IMGW, które mówią o nadchodzącym ociepleniu i szybkim topnieniu śniegu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje w ciągu najbliższych kilku dni znaczne ocieplenie. - W związku z tym nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP, polecił komendantom wojewódzkim i szkół PSP przegląd gotowości sił pod kątem możliwości natychmiastowego skierowania do działań - poinformował Wydział Prasowy MSWiA.

"Ryzyko groźnych wezbrań"

Zaznaczono, że nadchodzące ocieplenie może wpłynąć na szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. "Odwilż w połączeniu z opadami deszczu i występującymi aktualnie zatorami lodowymi na rzekach, może stwarzać ryzyko groźnych wezbrań" - przekazano.

Reklama

Z tego powodu szef PSP polecił dokonać przeglądu gotowości sił wchodzących w skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Chodzi o sprawdzenie możliwości natychmiastowego skierowania do działań.

27 kompanii specjalnych

"W ramach tych sił do wykonywania zadań związanych z działaniami powodziowymi może zostać zadysponowanych 27 kompanii specjalnych. W ich skład wchodzi: 48 sekcji ewakuacyjnych, 32 sekcje pomp dużej wydajności, 30 sekcji pomp małej wydajności, 11 sekcji przeciwpowodziowych z zaporami, 14 sekcji zapasowego zasilania energetycznego" - napisano.

Podkreślono, że razem jest to około 700 ratowników, 280 pojazdów, 96 łodzi, 64 pompy dużej wydajności, 22 kontenery przeciwpowodziowe z zaporami do podnoszenia korony wałów przeciwpowodziowych i 28 agregatów prądotwórczych o mocy minimum 30 kW.

"Do działań powodziowych mogą być dysponowane również kompanie szkolne Państwowej Straży Pożarnej, w składzie których jest około 200 słuchaczy" - dodano w informacji Wydziału Prasowego MSWiA.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje